Ako liečiť hyperaktívny močový mechúr u 7 ročnej?

Zodpovedané
16. sep 2021

Dobrý deň,

moja 7 ročná dcérka má problém s častým močením. Rozmýšľam nad návštevou urológa, aj keď mám pocit, že je to hlavne psychosomatického pôvodu.

Keď je napríklad zaujatá nejakou činnosťou, tak vydrží aj dve hodiny. Ale keď niekam cestujeme, alebo má väčší stres, tak ide aj každých 20 minút. Keď vypije pohár vody, tak hneď ide cikať a je jedno, že 5 minút predtým bola na záchode.

Moč sme už viackrát dali vyšetriť, ale nikdy nič sa nenašlo. Žiadne iné choroby nemá. Ako 2,5 ročná zadržiavala stolicu a bolo to psychického pôvodu.

Ako prebiehajú vyšetrenia u deti?

Aká je normálna doba medzi močeniami u 7 ročných deti pri riadnom pitnom režime?

Dá sa predĺžiť doba medzi močeniami?

Je vhodná motivácia dieťaťa?

Sú nejaké účinné lieky pre deti na tento problém, ak je diagnostikovaný?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

príčin častého močenia u detí môže byť viacero.

Doporučujem konzultáciu s detským urológom. Sú na mieste doplňujúce otázky ohľadom okolností častého močenia.

Doporučujem, aby ste odsledovali okolnosti: či pri hre, keď je zaujatá sa snaží potláčať nutkania sedením na päte, či počas školského vyučovania vydrží hodinu, alebo uteká na WC. Trpí nočným pomočovaním? Treba jej močiť aj v noci?

Taktiež treba vylúčiť zúženú močovú trubicu, ktorá u dievčatiek môže spôsobovať problémy s močením.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková