Existuje ergonomický typ nosiča, v ktorom je bábätko otočené chrbátikom ku mne?

Zodpovedané
4. nov 2020

Dobrý deň,

moje bábätko má 5 mesiacov. Nerado sa nosí na rukách smerom ku mne.

Existuje ergonomický typ nosiča, v ktorom je bábätko otočené chrbátikom ku mne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nosení tvárou od vás nedokážete dosiahnuť ergonomickú polohu pre chrbátik (jeho zaguľatenie a tým pádom váha hlavičky je prenášaná na jednotlivé stavce) a pri väčších deťoch ani pre nožičky, kedy by stále mali byť kolienka vyššie ako zadoček, aby váha bola rozložená na stehnách a nie len v úzkej oblasti roznoženia. Ak bábätko chce vidieť a viac sa obzerať - odporúčame nosenie na boku napríklad v nosiči, ktorý to umožňuje alebo v Ring Slingu (https://www.sestrice.com/co-je-to-ring-sling/). Takéto bočné nosenie je vhodné na chvíľkové poponášanie, nakoľko je to pre Vás jednostranná záťaž. Tiež ale aj nosením na chrbte v nosiči poskytnete dieťatku nové výhľady.

Viac o nespokojnosti detí pri nosení, ktoré chcú vidieť viac okolo seba sme spísali v tomto článku:
https://www.sestrice.com/418-sk/moje-dieta-chce...

Aj keď sa zdá, že nosením tvárou von od rodiča, by sa tento problém mohol ľahko vyriešiť, tak zo zdravotného hľadiska nevieme si dieťatko na seba dať v správnej ergonomickej polohe, preto je vhodné hľadať iné riešenia, kde vieme rešpektovať prirodzenú a zdravú polohu dieťatka (a nevystierať jeho chrbátik o nás, keď ho máme priložené chrbátikom smerom k nám). A z psychologického hľadisko nie je nosenie tvárou od nás pre dieťatko vhodné, nakoľko dostáva veľa podnetov z okolia, ktoré nevie jeho nervová sústava ešte všetky spracovať (je prepodnetované). Keď ho máme smerom k nám otočené, vie si tváričku vždy "schovať" u nás a tým si oddýchnuť od okolitých podnetov.

Dúfame, že naša odpoveď bola aspoň trošku nápomocná.

Pekný deň ešte želáme, za Sestrice
Barbora