Je možné podstúpiť transfer aj po menopauze so substitúciou hormónov?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

mám za sebou 1 pôrod v rámci asistovanej reprodukcie. Ešte máme zamrazené 4 embryá. Mám po 40tke a aktuálne podmienky mi nedovoľujú zatiaľ podstúpiť ďalší transfer.

Je možné transfer podstúpiť aj po menopauze so substitúciou hormónov?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladom úspechu každého transferu je kvalitné embryo vložené do kvalitného prostredia. Sliznica maternice musí mať v tom čase vhodnú hrúbku a štruktúru. Býva to spravidla na začiatku sekrečnej fázy menštruačného cyklu.

Pokiaľ už žena spontánne nemenštruuje, je potrebné otestovať reaktivitu sliznice na hormonálnu substitučnú liečbu. Ak je test úspešný, možno týmto spôsobom pripraviť sliznicu na transfer aj u tejto skupiny žien.

Držím Vám palce.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19