Mám za sebou neúspešné spontánne tehotenstvo pred IVF. Máme ešte počkať?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

2 roky sa snažíme o dieťatko, no stále bezúspešne. Sme čakatelia na IVF, manžel má zhoršenú kvalitu spermií, morfológia 3%. Máme začať prvý cyklus po Veľkej Noci. V tomto mesiaci som však spontánne otehotnela, no skončilo to v 5. týždni. Zrejme biochemické tehotenstvo. Teraz som z toho mierne zmätená.

Znamená to, že dokážeme prirodzene otehotnieť?

Máme dať tomu ešte pár mesiacov?

Odporúča sa nejaká čakacia lehota po spontánnom potrate?

Aký je prosím Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

zhoršená morfológia spermií môže viesť k chybnému vývoju plodu a následnému potratu.

Či sa to stalo aj vo Vašom prípade, to nikto nevie povedať. Odporúčal by som nečakať a absolvovať IVF. Po biochemickej gravidite nie je nutné čakať.

S pozdravom
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19