Prvé IVF a folikulárna cysta na 9. deň cyklu. Aký je dôvod jej vzniku?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom ideme absolvovať prvé IVF. Boli sme na vstupnom vyšetrení, kde mi pani doktorka ultrazvukom zistila, že mám na vaječníku 3 cm folikulárnu cystu (na 9. deň cyklu). Povedala, že stimuláciu nemôžeme nasadiť, keď mám cystu. Mám prísť na kontrolný ultrazvuk po menštruácií a ak cysta nezmizne, tak mi nasadí HAK na jej odstránenie.

Aký je podľa Vášho názoru dôvod, že je ten folikul na 9. deň cyklu taký veľký?

Čím je to spôsobené?

Ďakujem

Dobrý deň,

cysty na vaječníku môžu mať rôzny pôvod. Najčastejšie sa jedná o funkčnú cystu, ktorá vzniká nedokonalým zrením folikulu v predchádzajúcom cykle. Tieto cysty nie sú žiadúce pri stimulácii v IVF cykle.

Jedna z alternatív je počkať a skontrolovať, či došlo k spontánnemu zániku alebo prasknutiu. Ďalšia možnosť je aj hormonálna antikoncepcia alebo odsatie v lokálnej anestéze.

S pozdravom
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19