Súvisí ženský karyotyp s potratmi?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

som po dvoch zamĺknutých potratoch. Obidva boli v 9. týždni tehotenstva.

Na následných genetických testoch mi potvrdili ženský karyotyp 46, XX (vo variante 14ps+) - fyziologický variant veľkosti (zväčšenie) heterochromatínu v oblasti satelitu chromozómov 14.

Súvisí to s potratmi?

Budem mať problém do budúcna otehotnieť?

Je pre mňa východisko už len IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako uvádzate vo výsledku Vášho karyotypu, tak ide o fyziologický variant. Inými slovami, Váš karyotyp je normálny. Predpokladám, že aj Váš partner absolvoval rovnaké vyšetrenie.

Pokiaľ by ktorýkoľvek z partnerov mal patologický karyotyp, boli by ste pozvaní na genetickú konzultáciu, kde by Vám klinický genetik vysvetlil, čo by daná odchýlka mohla znamenať z hľadiska Vašej reprodukcie.

Pokiaľ by ste mali záujem o vyšetrenie karyotypu embrya ešte pred jeho uhniezdením v dutine maternice, dá sa urobiť predimplantačné genetické testovanie embryí, ktoré je možné urobiť ako súčasť cyklu IVF.

Želám Vám všetko dobré.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19