Vplyvom akých faktorov môže nastať zastavenie rastu embrya?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom faktorov, ktoré vedú k zastaveniu rastu embrya v skorom štádiu tehotenstva. Konkrétne v 7. týždni. Mám 36 rokov, živé deti nemám.

Môže byť na vine aj stres?

Počať viem bez problémov prirodzene.

1. MA v 24. týždni, bez akcie srdca, vyvolávali pôrod. Usg v 13. a 20. týždni ok, Nifty PRO ok. Následne reproimunológia, hematológia a genetika páru po šestonedelí ok.

2. MA v 9. týždni, akcia srdca prítomná od 6+2tt, veľkosťou sedelo na deň. V 9. týždni bez akcie už, veškostne ostalo v 7. týždni.

Bola som pod Utrogestanom od ovulácie (stanovená folikulometriou) 2-0-2 a Clexanom 0.4ml od potvrdenia tehotenstva odberom hcg.

V 7. týždni boli zopakované hemato a reproimuno odbery - výsledky ok. Hematológ nariadil Clexane aj naďalej pre jemne zvýšený fibrinogén a D-dimer, adekvátne k týždňu tehotenstva.

Ako ďalej v mojom prípade?

Bola to len genetická chyba a teda prirodzená selekcia?

Dá sa tomu vyhnúť?

Ako?

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočne sa môže jednať o „prirodzenú selekciu“, ako ste to nazvali. Každopádne MAB v 24. týždni nie je obvyklé a treba pátrať po možných príčinách.

Genetiku, hematológiu, imunológiu máte v poriadku. Ešte by som zvážil endokrinologické vyšetrenie. V prípade negatívneho nálezu ostáva len dúfať, že ďalšia gravidita bude úspešná. IVF v tomto prípade neprináša riešenie.

Držím palce!
MUDr. Silvester Galo, PhD.


web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19