Aká je šanca, že otehotniem s PCO?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

s priateľom sa 2 roky nejako nebránime bábätku. Pred týždňom mi zistili PCO. Menštruáciu nemám od puberty skoro vôbec. Iba 2-3 krát do roka. Týždeň beriem Inofolic dvakrát denne.

Aká je šanca, že otehotniem čo najskôr?

Čo by som mala robiť ako ďalej nech sa to konečne už podarí?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte takto veľmi nepravidelnú menštruáciu ako píšete (2-3krát do roka), nie je to možné považovať za normálny stav a pravdepodobnosť, že otehotniete spontánne je veľmi nízka. Pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS) sú cykly zvyčajne anovulačné a menštruačné krvácanie je zvyčajne oneskorené, resp. nepravidelné z hormonálneho spádu (chýba hormón progesterón, ktorý sa neuvoľnil pri ovulácii a sliznica nemôže podliehať sekrečnej premene).

Preto ak sa snažíte otehotnieť odporúčam vám navštíviť svojho gynekológa. Môže vám upraviť cyklus podávaním gestagénov v 2. polovici cyklu, ktoré sa podávajú zvyčajne 10 dní (napr. Duphaston tabletky alebo Progesterone vaginálne globule). Je to dôležité kvôli tomu, aby sa sliznica mohla premeniť a pravidelne odkrvácať, čím sa znižuje riziko hyperplázie sliznice. Vyvolanie ovulácie je možné taktiež tabletkami, ktoré sa zvyčajne užívajú 5 dní, následne je potrebné ultrazvukovým vyšetrením odsledovať rast dominantného (najväčšieho) folikulu. Ak sa bude blížiť ovulácia, naplánuje sa pohlavný styk.

Vo vašom prípade by ale bolo jednoznačne lepšie navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, pretože tabletky na vyvolanie ovulácie by sa mali použiť v ideálnom prípade maximálne 3x. V centre vieme po vyvolaní ovulácie realizovať insemináciu (vstreknutie spermií partnera priamo do maternice), pri ktorej je šanca otehotnieť o niečo vyššia ako pri klasickom pohlavnom styku.

Ak ani inseminácia by opakovane nebola úspešná, je na mieste zahájiť IVF stimuláciu, teda umelé oplodnenie.

Užívanie kyseliny listovej naďalej je veľmi vhodné.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková