Je väčšia šanca na úspech, keď budem mať vajíčko od mladšej darkyne?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

mám čerstvých 42 rokov a absolvovala som IVF s vlastnými vajíčkami. Z predchádzajúceho vzťahu mám 11 ročného syna. Snažíme sa s partnerom vyše roka o dieťatko. ET bol neúspešný, KET tiež. Ešte mám posledné embryo - geneticky vyšetrené.

Je väčšia šanca na úspech, keď budem mať vajíčko od mladšej darkyne?

Moje embrya sú číslo 2 - kvalita.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nielen množstvo, ale aj kvalita vajíčok sa rapídne zhoršuje u žien po 35. roku života. To či použiť vlastné alebo darcovské vajíčka závisí aj od hodnoty AMH (anti-mülleriánsky hormón). Jeho hodnota je však obyčajne po 40. roku života už nedostatočná a v takom prípade je šanca na nastimulovanie vaječníkov nízka aj pri použití maximálnych dávok hormónov.

V prípade nízkeho AMH je možné použiť i tzv. soft protokol, kedy už dopredu vieme, že získame nižší počet vajíčok pri nižších dávkach hormónov (kombinácia tabletiek a hormonálnych injekcií) alebo natívny cyklus (odobratie vajíčka z vlastného nestimulovaného cyklu ženy).

V tomto veku sa však častokrát stretávame s tým, že počet odobratých vajíčok je veľmi nízky, výnimkou nie je ani to, že sa nám nepodarí získať žiadne vajíčko alebo ich kvalita je nízka, resp. embryo nemá dobrú kvalitu. To vedie k opakovanej frustrácii a sklamaniu páru.

Naopak, pri použití vajíčok od anonymnej darkyne, ktorá je zaradená do programu darcovstva na základe prísnych kritérií stanovených Európskymi smernicami je šanca na otehotnenie vysoká. Ide o mladé a zdravé ženy od 18 do max. 32 rokov.

Na našej klinike máme skúsenú koordinátorku s dlhoročnými skúsenosťami s prácou v darcovskom programe, ktorá sa venuje vyslovene tejto problematike.

Prajem vám veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková