Má význam genetické vyšetrenie pri snahe otehotnieť?

Zodpovedané
26. aug 2020

Dobrý deň,

s manželom sa pokúšame o dieťa. Podstúpili sme dva cykly IVF. Z prvého 3 embrya, z druhého len jedno. Všetky vklady neúspešné.

Pred tretím cyklom si robím vyšetrenia na hematológii a endokrinológii. Všade čítam, že sa má dať spraviť aj genetika.

Zaujímal by ma Váš názor, či je to nutné, keďže obaja máme po jednom dieťati z predchádzajúcich vzťahov. U mňa problém vraj nie je žiadny, len partner je po ožarovaní cca 15 rokov a spermií má minimum pohyblivých.

Má v takomto prípade genetické vyšetrenie význam?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mrzí ma že si prechádzate takým náročným obdobím po neúspešných IVF pokusoch.

Na hematológii by Vám určite mali dať spraviť aj genetické vyšetrenie na časté trombofilné mutácie, keďže tie vedia hrať zásadnú rolu pri snahe o tehotenstvo a aj jeho následné udržanie.

Určite by nebolo na škodu aby Vám bola spravená základná cytológia, t.j. overenie či máte obaja správny počet chromozómov. Pokiaľ má Váš partner problém s množstvom spermií, bolo preukázané, že u takýchto chlapov je zvýšené riziko prítomnosti aneuploidných spermii (tj spermii, ktoré majú nesprávny počet chromozómov). Preto aj napriek tomu, že by z krvi vyšli výsledky v poriadku, nie je zaručené, že sa nestane takáto "chyba" aj v spermii alebo vajíčku ale určite to vie napomôcť objasneniu možným príčinám neúspešnosti pri asistovanej reprodukcii.

Držím Vám palce aby ste sa dočkali spoločného dieťatka.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko