Absolvovala som ICSI + MACS. Mám ísť ešte na trisomy test?

Zodpovedané
24. okt 2020

Dobrý deň,

mám 29 rokov a absolvovali sme u Vás umelé oplodnenie ICSI s MACS separáciou spermií. Moja gynekologička mi napriek tomu odporúča trisomy alebo nifty test, lebo hovorila, že pri ICSI sú pravdepodobnejšie genetické problémy.

Som z toho vystrašená.

Má moja gynekologička pravdu?

V centre nám automaticky dali ICSI, že je to najlepšie. Ja som čítala v rôznych článkoch, že MACS je super vec a vyselektuje geneticky tie NAJ spermie. A teraz, keď som tehotná, tak strašia s problémami.

Ďakujem

Dobrý deň,

samotné umelé oplodnenie nezvyšuje riziko genetickej vady u dieťatka. Čo sa týka ICSi a MACS, vyberá sa morfologicky “najkrajšia” spermia, zároveň MACS presne ako hovoríte, selektuje “najkvalitnejšie” spermie. samozrejme nie je to záruka, 100% istotu geneticky zdravého plodu nám to ale nedáva.

Na druhú stranu, ste mladá, pokiaľ nemáte v rodine genetické ochorenia, nie je partner po chemoterapií, tak, len kvôli tomu, že ste po ICSI určite nie je nutné absolvovať prenatálne genetické testy.

Odporúčam absolvovať štandardné ultrazvukové vyšetrenie a biochemický skrining v 12. a 15. týždni a pokiaľ bude všetko v poriadku nie je nutné žiadne vyšetrenie navyše.

Užívajte si graviditu a držím palce aby všetko dobre dopadlo!

Dr. Rybánska