Aké je riziko otehotnenia pri pettingu?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

s priateľkou sme praktikovali petting bez oblečenia, trel som jej penisom o vagínu. No potom som do nej strčil penis. Síce nie celý, ale žaluď a ešte trochu. Hygienu dodržiavam, cikať som bol a neurobil som sa.

Priateľka mala plodné dni a my sme to robili. Samozrejme, že som sa neurobil, ale priateľka má neskutočné stresy a bojí sa.

Môže byť tehotná?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak došlo ku kontaktu genitálií či dokonca k čiastočnému zasunutiu penisu do vagíny i bez následnej ejakulácie, určité riziko otehotnenia je. Najmä sa sa tak stane v období partnerkiných plodných dní. Ide o to, že pri vzrušení muža sa na povrchu žaluďa môžu objaviť tzv. známe kvapky lásky, čo je malé množstvo sekrétu uľahčujúce vniknutie penisu do vagíny. Táto tekutina však taktiež obsahuje určité množstvo spermií hoci nie také veľké ako samotný ejakulát.

V lekárni je pre takéto prípady voľne dostupná tzv. "záchranná antikoncepcia". Na výber je viac druhov, niektoré možno užiť až do 5 dní (tzn. 120 hodín) od nechráneného pohlavného styku. Samozrejme, čím skôr sa takáto antikoncepcia použije, tým je jej úspešnosť vyššia.
Podotýkam, že sa jedná o antikoncepciu, ktorá by mala byť použitá iba v naozaj výnimočných prípadoch, určite nie je vhodná na pravidelnú ochranu.

Ak s partnerkou neplánujete tehotenstvo, samozrejmosťou by malo byť používanie akéhokoľvek druhu antikoncepcie, pokiaľ je pravdepodobné, že k niečomu takému nabudúce dôjde.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková