Aké vyšetrenia mám podstúpiť, keď mám problém otehotnieť kvôli štítnej žľazy?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

už skoro 5 rokov sa snažíme o bábätko (systematicky cca 2 roky) a manželov spermiogram je ukážkový. Ja mám hormonálny profil z krvi v poriadku. Vajcovody sú priechodné, akurát mi nedozrievali pravidelne folikuly.

Už tretí cyklus užívam Clostylbegyt a ovulácia prebieha. Štítnu žľazu mám vraj tiež ok, to mi povedala obvodná lekárka, keď mi brala krv na hodnoty TSH.

Stačí to, alebo treba v rámci vyšetrenia štítnej žľazy ešte niečo iné?

Kde by mohol byt ešte problém?

Aké vyšetrenie by bolo vhodné absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

referenčné, teda akési fyziologické hodnoty pre TSH (tyreotrópny hormón) sa môžu v závislosti od toho, v akom laboratóriu boli vyšetrované jemne líšiť. Platí však, že u žien, ktoré sa snažia otehotnieť by hodnota TSH mala byť optimálne pod 2,5 mIU/l.

Mnohí endokrinológovia to však takto striktne neakceptujú, no sú i takí, ktorí sa vyslovene venujú neplodným pacientkam. Vyšetrenie TSH je základným vyšetrením v rámci pátrania po poruchách funkcie štítnej žľazy, a teda postačuje. Niekedy sa v rámci vyšetrenia štítnej žľazy zvykne stanovovať i tzv. fT4 - hormón tyroxín a anti-TPO, teda protilátky proti thyreoidálnej peroxidáze, nie je to však pravidlom ani nutnosťou.

Pokiaľ ste TSH mali v poriadku, neriešila by som ďalšie odbery. Existuje totiž množstvo iných a oveľa častejších príčin sterility ako porucha funkcie štítnej žľazy. Jedným z najčastejších sú pravé anovulačné cykly či už pri syndróme polycystických vaječníkov alebo pri vysokej hladine hormónu prolaktínu a pod.

Dôležité je, že na Clostilbegyt reagujete ovuláciou. Vhodné je teda čo možno najpresnejšie naplánovanie pohlavného styku v nadväznosti na vyvolanú ovuláciu. Ak by sa vám napriek tejto liečbe i tak nepodarilo otehotnieť, odporúčam vám navštíviť kliniku asistovanej reprodukcie. Už len samotná inseminácia (vstreknutie spermií partnera do dutiny maternice, čo ešte nie je "umelé oplodnenie") má vyššiu úspešnosť ako klasický pohlavný styk. Okrem toho, neodporúča sa užívanie Clostilbegytu viac ako 3x v ambulantnom režime.

V centre asistovanej reprodukcie sa zameriavame na široké spektrum možných porúch plodnosti (napríklad i hematologické či imunologické príčiny), ktoré vieme diagnostikovať a úspešne liečiť.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková