Čo znamená parciálna mola?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom diagnózy parciálna mola. V októbri som podstúpila ķyretáž v dôsledku MA. Teraz prišli výsledky z histológie a tie potvrdili túto príčinu.

Lenže moja gynekologička mi nič nevysvetlila. Len povedala, že mi vezme krv na hCG (vyšli negatívne). Tak sa môžme snažiť o dieťa po 3 mesiacoch.

Je možnosť, že sa to bude opakovať?

Ako tomu predísť?

Existuje nejaká liečba proti tejto pliage?

Poprosila by som o laické vysvetlenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

parciálna mola hydatidosa parí medzi tzv. gestačné trofoblastické choroby. To znamená, že sa viaže na tehotenstvo a vzniká z trofoblastu, čo je tkanivo, z ktorého sa neskôr vyvinie placenta vyživujúca plod v maternici, v tomto prípade je však degenerovaná. Vo veľmi nízkom percente prípadov sa dokonca môže zmeniť na zhubný nádor.

Výskyt parciálnej moly je približne v 3 graviditách z 1000, pričom riziko opakovania tohto ochorenia je v nasledujúcom tehotenstve podľa štatistík okolo 1 %, teda minimálne. Vyššie riziko je u veľmi mladých tehotných (pod 16 rokov) alebo naopak u starších žien (nad 45 rokov). Prevencia proti tomuto ochoreniu neexistuje.

Parciálna mola je výsledkom oplodnenia jedného vajíčka naraz 2 spermiami. Následne vzniká embryo, ktoré obvykle medzi 6.-10. týždňom zaniká. Pri ultrazvukovom vyšetrení nachádzame tzv. "obraz snežnej búrky", klinicky sa môže prejaviť vaginálnym krvácaním v I. trimestri.

Terapiou je revízia (vyčistenie) dutiny maternice, odobraté tkanivo sa odosiela na histologické vyšetrenie.

V ďalšom manažmente je potrebné dôsledné sledovanie pacientky, realizácia ultrazvuku a odber beta-HCG z krvi v týždňových intervaloch až do negativity, ďalej jedenkrát mesačne po dobu 6 mesiacov. Po tejto dobe je možná ďalšia snaha o otehotnenie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková