Existuje riziko pri tehotenstve po rakovine krčka maternice?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rizík tehotenstva po rakovine krčka maternice - AIS 1,5mm + HPV. Odstránené konizáciou leep. Aktuálne AGUS vo vnútri krčka maternice, plánovaná kolposkopia.

Predpokladám, že aj opäť konizácia.

Je možné tehotenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade sa o prípadnom tehotenstve poraďte s lekárom, predpokladám onkogynekológom, u ktorého ste sledovaná vzhľadom.

Tehotné pacientky s dyspláziou krčka maternice by mali byť počas celého tehotenstva v sledovaní onkogynekológa.

Čo sa týka tehotenstva po odstránení časti krčka maternice, tak riziko predčasného pôrodu stúpa priamo úmerne s veľkosťou kónusu (odstránenej časti krčka).

Dôvodom tohto zvýšeného rizika je jednak anatomické skrátenie krčka maternice a následne jeho možná insuficiencia a tiež vyššie riziko prestupu infekcie ku plodovým blanám, čo v konečnom dôsledku tiež môže viesť k predčasnému pôrodu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková