Je nutný prefuk vaječníkov?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

už 3 roky sa nám nedarí otehotnieť. Podľa krvných výsledkov mám slabú ovuláciu. Doktor mi navrhol prefuk a až potom liečbu hormónmi. Ja by som sa tomu radšej vyhla.

Je podľa Vás nutný prefuk vaječníkov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úspešné prebehnutie ovulácie je najlepšie zhodnotené prostredníctvom ultrazvuku. V prvej polke menštruačného cyklu sledujeme rast dominantného folikulárneho vačku a následne vieme stanoviť približný čas možného oplodnenia vajíčka.

Následne možno v druhej polke cyklu skontrolovať, či dominantný folikul praskol a uvoľnil vajíčko. Niekedy táketo ultrazvukové vyšetrenie doplníme krvným odberom. Prostredníctvom krvných výsledkov sledujeme hodnoty hormónov. Ovulácia nemusí nevyhnutne prebehnúť každý cyklus - označujeme ich takzvané anovulačné cykly (bez ovulácie). Existujú určité ochorenia, kedy ovulácia neprebieha vôbec (anorexia, vrcholový šport, poruchy na úrovni mozgu/vaječníkov a mnohé ďalšie). Taktiež nie vždy je možné príčinu neprebehnutej ovulácie určiť.

Ovuláciu je možné pomocou liekov pod dohľadom lekára navodiť. Zvyčajne pred takouto liečbou nie je nevyhnutný "prefuk" vajcovodov. Je možné, že Váš ošetrujúci lekár má iný dôvod, prečo toto vyšetrenie odporúča vykonať. Priechodnosť vajcovodov odporúčame hlavne pred plánovanou insemináciou - vpravenie spermií partnera do dutiny maternice alebo pokiaľ z anamnézy alebo ultrazvukového vyšetrenia máme dôvod sa domnievať, že funkcia vajcovodov bola narušená. V prípade obojstrannej nepriechodnosti vajcovodov je indikované umelé oplodnenie.

Pri 3-ročnom neúspešnom snažení sa o počatie je na zváženie vykonať vyšetrenie v centre asistovanej reprodukcie.

S pozdravom