Je vek 34 rokov už rizikový na otehotnenie?

Zodpovedané
5. jan 2020

Dobrý deň,

mám 34 rokov a s manželom máme 1 dieťa. Ďalšie tehotenstvo som odkladala z dôvodu mojej traumy a komplikácií pri prvom pôrode. Chceli by sme ešte bábätko, avšak všade čítam články, že tento vek sa už pomaly stáva rizikovým.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tehotenstvo vo veku ženy 35 rokov a viac sa považuje za rizikové z hľadiska zvýšeného výskytu aneuploidií u plodu, ktoré môžu viesť k spontánnemu potratu, alebo k častejšiemu vzniku rôznych vývojových vád novorodenca.

Jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich aneuploidí je známy Downov syndróm. S rastúcim vekom ženy sa znižuje kvalita vajíčok (starnutie vajíčok), pričom po 40. roku života je ich kvalita rapídne horšia.

Kvalita vajíčka následne určuje kvalitu embrya. Z tohto dôvodu sa tehotným ženám starším ako 35 rokov odporúčajú prísnejšie skríningové vyšetrenia, medzi ktoré patrí napríklad amniocentéza (odber plodovej vody), ktorý má však i určité riziká. Toto vyšetrenie možno nahradiť neinvazívnym vyšetrením z krvi tehotnej ženy. Ide o tzv. trisomy test, ktorý dokáže vylúčiť vybrané chromozómové poruchy plodu už v prvých mesiacoch tehotenstva.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková