Mám za sebou 2x potrat v druhom trimestri. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
14. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám za sebou dva potraty v 20. a 21. týždni. V oboch prípadoch boli morfologické vyšetrenia a všetky testy v poriadku. Bábätka boli zdravé. Len som sa stále otvárala, bolesti som nemala.

Pri druhom tehotenstve bola vykonaná serkláž v 18. týždni a bol mi nasadený aj pesar. Steh praskol a opäť som sa otvorila. Nasledoval rýchly priebeh potratu.

Po prvom potrate som absolvovala genetiku aj s partnerom. Všetko bolo v poriadku. Na hematológii boli zistené tieto mutácie:

  • mutácia MTHFR c677T heterozygotná forma,
  • mutácia PAI 1 4G/5G heterozygotná forma,
  • mutácia GPI a C807T heterozygotná forma,
  • aktivácia trombocytov po podprahových koncentráciach ADP.


Odpoveď z ambulancie hematológa bola, že vyšetreniami sa nepotvrdil závažný trombofilný stav, takže pichanie injekcii na riedenie krvi nebude potrebné. Avšak potrat opäť nastal.

Môže byť chyba v slabom krčku?

Alebo sú problémom mutácie, ktoré mali byť riešené injekciami na riedenie krvi?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu skôr predpokladám, že príčina bude v krčku. Krčok by sa nemal otvárať. Pokiaľ sa otvára, tak otázka znie: infekcia? Aké boli výsledky sterov z maternice? Resp. v 1. prípade či bola realizovaná amniocentéza - odber plodovej vody na vylúčenie infekcie alebo či boli realizované stery z krčku.

Každý lekár resp. každá nemocnica má svoje postupy. Ja osobne som pracovala v zahraničí a pesar sme nepoužívali, len serkláž resp. kompletné zašitie krčku maternice (ktoré sa vykonáva inou technikou ako serkláž).

Vždy sa rozhodnutia vykonávajú individuálne ku konkrétnej pacientke s konkrétnymi ťažkosťami. Pred nasadením serkláže/zašitia krčku sme v nemocnici, kde som pracovala vykonávali stery z krčku resp. amniocentézu na vylúčenie infekcie, keď boli tieto vyšetrenia negatívne, tak sa pristúpilo k serkláži.

K samotnému zákroku sme používali infúziu na zastavenie potenciálnych kontrakcií, antibiotikum ako aj preventívne progesterón do pošvy, ktorý sme neskôr vysadili. Pacientky sa sledovali pravidelne ako rizikové tehotenstvo.

Neuvádzate v anamnéze operácie v oblasti krčku, preto nepredpokladám že ste nejaké absolvovali.
Pokiaľ bolo realizované hematologické vyšetrenie a hematológ neodporúčil riedenie tak by som toto tvrdenie nespochybňovala. V prípade, že by krv bola hustá predpokladám, že by plody odumreli na zrazeninu krvi, nebol by prvotne problém s otvárajúcim sa krčkom.

Neviem či som Vám poradila, budete musieť túto situáciu prebrať s Vaším gynekológom, ktorý pozná Váš prípad. V prípade 2 strát by som ja osobne realizovala preventívne zašitie krčku maternice, malo by oproti serkláži viac chrániť krčok pred vstupom infekcií. Zákrok možno realizovať preventívne v 13-16. týždni tehotenstva.

Pred zašitím vylúčiť infekciu (podľa možností sterom alebo odberom plodovej vody - pričom odber plodovej vody je podľa môjho názoru exaktnejší), treba vylúčiť predčasný odtok plodovej vody a taktiež nesmie byť prítomné krvácanie.

S pozdravom