Prečo plod prestane rásť?

Zodpovedané
5. okt 2020

Dobrý deň,

som prvýkrát tehotná a podarilo sa nám to na 3 cyklus. Všetko bolo v poriadku, A+S potvrdená v 6+5tt, bábätko krásne rástlo. Až do 9. týždňa. V 9tt+1 deň mi lekár premeral plod a zistil, že meria menej. Za celý týždeň podrástlo 1 mm - 19,5 mm. AS ďalej prítomná.

Dal mi kontrolu až o 2 týždne.

Viete mi povedať dôvod prečo plod prestane rásť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ príčina sa nedá určiť jednoznačne, dôvodov môže byť viacero.

Môže ísť o genetickú poruchu na strane plodu, poruchu prekrvenia, poruchu zrážanlivosti, chybné uhniezdenie, ale môže ísť aj chybu ultrazvukového merania.

Je však nutné si uvedomiť, že veľkosť plodu v 9. týždni (od 9+0 do 9+6) môže mať fyziologicky rozptyl od 20 - 40 mm. Dôležitá je prítomná akcia srdiečka plodu.

Držím veľmi palce!

Dr. Rybanská