Čo je hlavným dôvodom zníženia plodnosti u ženy s endometriózou?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, že čo je hlavným dôvodom zníženia plodnosti u ženy s diagnostikovanou endometriózou.

Sú to zrasty?

Som po operácii a odporučili mi čím skôr otehotnieť. Preto ma zaujíma, či môžem mať problémy otehotnieť, keď mi pri operácii všetko spriechodnili a ložiska vypálili. Momentálne mi bola nariadená hormonálna liečba - antikoncepcia.

Môže sa aj tak endometrióza rozširovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

endometrióza je charakterizovaná prítomnosťou endometria, čiže sliznice mimo dutinu maternice, ktorej prejavy nemusia byť žiadne, alebo sa môžu objaviť najčastejšie bolesti v podbrušku (silné menštruačné bolesti, bolesti pri pohlavnom styku alebo kedykoľvek mimo cyklu pri vzniknutých zrastoch v panve).

Príčina vzniku tohto ochorenia nie je doposiaľ presne jednoznačne objasnená, no za jednu z príčin sa pokladá porucha imunity, genetické faktory či hormonálne zmeny u ženy.

Problémom je, že toto ochorenie má chronický charakter, preto u časti žien dochádza napriek liečbe k častým recidívam (vznik nových ložísk) a progresii.

Endometrióza je často spojená s neplodnosťou, ktorá nie je zapríčinená iba poškodením vaječníkov endometriotickými cystami, resp. zrastami alebo znepriechodnením vajíčkovodov. Ale pravdepodobne aj ďalšími mechanizmami, pretože aj pri neprítomnosti cýst a pri funkčných vajíčkovodoch môže byť plodnosť nižšia.

Uvádza sa, že až 50% žien s endometriózou je sterilných. Predpokladá sa, že úlohu v rozvoji sterility má rozvoj zápalovej reakcie ako odpovede na prítomnosť ložísk endometria mimo dutinu maternice, poruchy v ovulácii a zmeny v endokrinnom systéme.

Vzhľadom k progresívnemu vývoju ochorenia s možnou deštrukciou tkaniva vaječníkov je vhodné liečbu neplodnosti veľmi neodkladať. Chirurgická aj hormonálna liečba je zameraná na potlačenie príznakov bolesti a zlepšenie šance otehotnieť. Pokiaľ sa žena aktuálne snaží o graviditu a prítomné sú iba malé endometriálne cysty s funkčným okolitým tkanivom vaječníka, v takom prípade je lepšie tieto cysty neoperovať, aby sme predišli ešte väčšiemu poškodeniu vaječníka.

V prípade, že žena v najbližšom čase neplánuje tehotenstvo je dobré nastavenie na dlhodobú hormonálnu antikoncepčnú liečbu, ktorej úlohou je zabrániť ďalšiemu šíreniu ložísk endometriózy. V prípade, že pacientka nechce užívať antikoncepciu, máme k dispozícii preparáty s obsahom dienogestu, ktoré sa užívajú v tabletkách po dobu 6 mesiacov.

Vo vašom prípade po vysadení antikoncepcie ak nedôjde k otehotneniu v priebehu pár mesiacov, bolo by vhodné začať riešiť liečbu sterility v centre asistovanej reprodukcie.

Zdravotné poisťovne uznávajú operáciou potvrdenú endometriózu ako jednu z príčin neplodnosti a časť nákladov na liečbu uhrádzajú.

Prajem vám veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková