Je problém, že som otehotnela krátko po kyretáži?

Zodpovedané
29. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problém. V septembri som potratila a v októbri som mala čistenie. Pred pár dňami som zistila, že som znovu tehotná.

Je problém, že som otehotnela krátko po kyretáži?

U gynekológa som zatiaľ nebola.

Mám užívať kyselinu listovú?

Minulý mesiac som mala menštruáciu 16.10. V novembri som už nedostala. Pohlavný styk sme mali 3.11. a 13.11.2019.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

problém v tom nevidím. Po kyretáži zvyčajne odporúčame počkať so snahou o graviditu 2-3 normálne menštruácie, aby sa sliznica maternice dostatočne zregenerovala. Podmienkou na uhniezdenie embrya je totiž kvalitná sliznica. Ak ste však už otehotneli, pravdepodobne vaša výstelka maternice už bola v poriadku. Gynekológa stačí navštíviť do 2 týždňov od meškania menštruácie, samozrejme, pokiaľ by sa objavili ťažkosti typu krvácanie alebo bolesti v podbrušku, na vyšetrenie sa objednajte skôr. Určite je dobré užívať kyselinu listovú dlhodobo, minimálne do ukončenia 1. trimestra. Kyselina listová chráni plod pred vznikom rázštepu nervovej rúry, kardiologických či urogenitálnych vývojových vád.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková