Je jedálny lístok 16 mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
23. okt 2021

Dobrý deň,

16 mesačný syn váži 8,8kg. Jedenie mu nerobí problém. Na raňajky máva väčšinou chlebík maslo/šunka, syr/vianočka. Spáva cez obed od 12tej hodiny pred týmto spánkom ma hustú polievku. Ak nemá polievku, tak zje mäso ryžu/zemiaky, losos, prívarok, špenát. V prípade, že polievku v daný deň má, tak druhé jedlo má až po spánku, čo je okolo 14tej hodiny.

Po 14. hodine dostáva ovocie a niekedy biely jogurt s ovocím. Na večeru máva krupičnú kašu/ovsenú kašu. Dávka jedla je +- 200 g.

Je podľa Vás v poriadku, aby malo 16 mesačné dieťa váhu 8,8kg?

Odporúčate niečo zmeniť?

Dieťa je spokojné, vyvíja sa, stolica raz denne.

Ďakujem

Dobrý deň,

strava vyzerá veľmi fajn.

Váha 16 mesačného chlapčeka sa štandardne pohybuje v rozmedzí 9 - 14 kg. Váha 8,8 je podpriemerná a je vhodné sa pozrieť na to prečo - či takto menej váži chlapček od začiatku, ako priberal, koľko meria, či v rodine nie je celiakia - na to je už nutná konzultácia s Vaším obvodným lekárom.

Trošku mi chýba mliečko, hoci má 1 jogurt, v tomto veku je to málo mliečnych produktov. Za deň by mal mať aspoň 350 ml mlieka resp. mliečnych produktov. Takže možno pred spánkom fľašu mliečka?

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička