Od ktorého mesiaca je vhodné podávať dieťaťu kravské mlieko?

Zodpovedané
1. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zavádzania kravského mlieka.

Od ktorého mesiaca je vhodné podať dieťaťu kravské mlieko?

Od ktorého mesiaca môže dieťa piť trvanlivé mlieko?

Čo pomôže dieťaťu na zápchu, keď slivky a probiotiká nepomáhajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem o ako starom dieťatku hovoríme. Predpokladám, že o dojčati.

U dojčiat po zavedení príkrmov je zápcha pomerne bežná (zažívací trakt si musí zvyknúť na zmeny). Ako ste správne napísali probiotiká, slivkový nápoj sú dobrými pomocníkmi. A potom sa zamerať na skladbu príkrmov. Ak je problém so zápchou vyradiť ryžu, banán, mrkvu. Príkrm robiť skôr z vodovejších typov zeleniny ako je cuketa, tekvica, uhorka, rajčiny. Z ovocia jablko, hruška, slivka.

Základná chyba rodičov pri stravovaní a zápche starších detí po rozhovore s nimi býva najmä pitný režim.

Čo sa týka KM. Zaradiť do varenej stravy (t.j napr do pyré, placiek, atď) je možné po 10. mesiaci. Na pitie je KM nevhodné (priam zakázané) do 12 mesiacov života.

Potom je stále vhodnejšie na pitie dojčenské umelé mlieko do 3 rokov pred kravským mliekom (kvôli vyššiemu obsahu bielkovín, iónov, kvôli horšiemu vstrebávaniu železa a často spôsobuje aj zápchy).

Ale to už záleží od rodiča a dieťatka. Ak dieťatko pije KM málo a rodinnú stravu je po 1.roku pekne, má dosť železa z iných zdrojov a prospieva tak nie je UM do 3 rokov nutnosťou a môže piť aj KM.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička