Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Spôsobuje CNP, CKP a hypertonus problémy s prikrmovaním dieťaťa?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

u 7 mesačného synčeka mám podozrenie na CNP, CKP a z môjho laického pozorovania konkrétne na hypertonus. Na vyšetrenie fyzioterapeutom sme objednaní až koncom októbra.

Je možné, aby malo dieťa problémy s prikrmovaním kvôli vyššie uvedeným problémom?

Syna som začala prikrmovať cca 3 - 4 týždne dozadu. Samozrejme, prvý týždeň som si od toho nič nesľubovala. Viem, že to chvíľku trvá, kým sa dieťa rozpapká. No prešiel už skoro mesiac a on mi nezje skoro nič (dokopy maximálne lyžičku).
Pozorujem ho a podľa mňa to nie je o chuti alebo o nevhodnom načasovaní (vždy dávam najskôr príkrm až potom mlieko), on vyzerá ako keby nemohol alebo nevedel v zmysle, že niečo mu bráni prísť na tú ,,techniku papania".

Keď sa priblížim s jedlom (používam rovnakú misku alebo prídem s výživou v skle), teší sa a vyzerá, že chce (tak isto sa správa, keď ho mám na rukách a vidí mňa niečo dávať si do úst). No keď dostane jedlo do úst, neprehĺta ho, vytláča ho tak akosi divne jazykom von. Skúsila som mu príkrm strčiť hlbšie do pusinky, ale to mu zasa zabehovalo.

Sú dni, keď je to lepšie (vtedy mu to celkom ide a aj viac zje) a dni, keď horšie. Ak som si dobre všimla, v tie horšie dni je často napätý, stíska päste, napína nohy, ohýba sa do C-čka - preto mi napadlo, či to nebude kvôli hypertonusu.

Problém máme aj s pitím mlieka - trvá to od narodenia. Po nadojčení sa zvykol len tak, z ničoho nič, zrazu vytrhnúť z bradavky a rozjačal sa. Teraz ho kŕmim kravským mliekom, ale musím pri tom chodiť po miestnosti. Keď som si sadla, alebo keď on ležal (aj vyvýšene), nechcel piť. Ale často ani pri prechádzaní sa nepije pokojne, tiež sa zvykne tak ohýbať v tele a byť veľmi napätý. Niekedy pomôže, keď prerušíme pitie a dám ho odgrgnúť, ale nie stále. Aj toto všetko mi príde veľmi zvláštne.

Rozmýšľala som ešte nad skrytým refluxom. Koliky nemal, ale ,,bruškové problémy" ma od narodenia. Nezvracal.
Viem, že u detí je všetko individuálne, ale toto mi nepríde ako záležitosť individuality.

Mohlo by za tým niečo byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste veľmi pozorná. Či to má súvis - môže aj nemusí. Môže byť len iné načasovania vzhľadom k jeho režimu. Deti na začiatku prikrmovania jedlo z pusy vytláčajú, nevedia, čo s ním treba stále trpezlivo ponúkať, možno preňho nie je dobrá teplota či konzistencia. Premenných je veľa.

Čo sa týka mlieka, do 1.roka nie je kravské mlieko na pitie vôbec vhodné, je to nadmerná záťaž pre obličky, a preto do 1. roka je odporúčané dávať detičkám mliečko umelé. Ak deti nie sú dobrí papkáči, tak ním pokračovať až do 3. roku života.


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička