Ako sa vyrovnať so strachom, že čo bude po pôrode druhého dieťatka?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

doma mám krásneho a úžasného synčeka, ktorého som porodila za 8 hodín bez akejkoľvek komplikácie či stehu. Napriek tomu bolo pri pôrode niekoľko vecí, ktoré by som už nechcela znova absolvovať. Napr. bolestivé vyšetrenia tesne pred tlačením, stolica, 3-minútový bonding, oddelenie od bábätka z kapacitných dôvodov na 14 hodín.

Momentálne čakám druhé vytúžené bábätko. Už teraz mám pocit, že sa mu nevenujem. Prvé tehotenstvo bol môj a synčekov kráľovský čas. Bolo to ako keby sa celý vesmír točil len pre nás.

Teraz si na bábo v brušku spomeniem večer, keď narýchlo krémujem zväčšujúce sa bruško. Bojím sa, že pri pôrode a po ňom už nič nebude aké ideálne ako po prvýkrát. Už teraz, keď nie som ani v polovici tehu rozmýšľam o tom, že aký asi bude pôrod, či sa kvalitne pripravím ako na prvý a ako to zvládnem.

Čo ak vychytám nepríjemnú službu, resp. komplikáciu?

Čo po návrate domov, keď bude jedno dieťa pár mesiacov úplne odkázané na mamu?

K prvým tehotenstvám je množstvo príručiek, kníh, videí a rozhovorov. K druhým a ďalším tehotenstvám už nie. Tú jednu, ku ktorej som sa dostala som rovno vrátila. Najužitočnejší bol jedine tip na dvíhanie bremien (prvého dieťaťa).

Ako sa čo najlepšie vyrovnať so strachom a tešiť sa na to, čo príde?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste napísali a neostali na vaše myšlienky sama.

V tom, čo píšete vnímam dve témy.

Čo sa týka ďalšieho pôrodu, povzbudzujem vás k tomu, aby ste hľadali cesty ako tie veci, ktoré pri prvom neboli pre vás dobré, eliminovať. To, čo píšete, že pre seba a dieťatko potrebujete, môže byť kritériom pre výber pôrodnice či zazmluvnenie personálu, ktorý vám tieto požiadavky bude vedieť naplniť. To čo popisujete sú ,,veci", ktoré prirodzene zvyšujú mieru komfortu pri pôrode a uľahčujú vkročenie do popôrodného obdobia. O svojich potrebách viete už dopredu hovoriť s personálom, či vašim pôrodníkom/pôrodníčkou. Veľmi vám držím palce, aby ste počas druhého pôrodu mali splnené svoje priania a aby prebehol podľa vašich predstáv.

Druhú tému, ktorú vnímam, je vaša obava z toho, že už nič nebude ako pred tým. Popravde, už to naozaj nebude ako predtým. Je to však prirodzená zmena, ktorá prichádza vždy, keď sa mení počet členov rodiny. Často k príchodu súrodenca môžete čítať, že láska sa nedelí ale znásobuje. Možno je to ťažké si predstaviť, možno ťažké tomu uveriť. Všetky strachy a pochybnosti, ktorými práve prechádzate sú prirodzené a je naozaj skvelé, že o nich dokážete hovoriť.

Pred prvým dieťaťom je naozaj viac času na takú tú teoretickú prípravu na pôrod či obdobie po ňom. Aktuálne čo je však vašim veľkým benefitom je už skúsenosť. Tým, že je to často už rutina, možno ani nevnímate, že mnoho činností už máte tzv. v rukách a po pôrode sa všetky tieto praktické skúsenosti prirodzene obnovia. Pri druhom dieťati budete vedieť v mnohom čerpať a mať akúsi istejšiu štartovaciu pozíciu. Istota v tých takých praktických veciach vám vytvorí viac priestoru na to, aby ste skúmali to nové, nepoznané, čo druhé dieťa prinesie.

Vnímam, že máte obavu, ako táto zmena ovplyvní vzťah s vašim prvorodeným. Ak máte chuť, môžete si pozrieť niektorú z kníh, ktorá sa venuje práve príchodu súrodenca. Na tomto odkaze nájdete niekoľko možností. Verím, že niektorá vás zaujme a dodá vám viac istoty. Príchod súrodenca je veľkou zmenou pre celú rodinu. Je dobré čo najviac zreálniť očakávania od obdobia po pôrode, aby vás nenaplnenie nejakých predstáv zbytočne nefrustrovalo. Tiež je pre lepšie pochopenie staršieho syna poznať spôsoby, akými môže dieťa na príchod súrodenca reagovať. Mať základné informácie vám dodáva väčší pocit istoty. Práve toto môže byť jeden z krokov, ktorý by vám mohol vedieť už teraz uľaviť.

Pýtate sa, že ako sa vyrovnať so strachom a tešiť sa. Rada by som vám povedala také, že strach a tešenie sa môžu existovať spoločne. Práve cielenými aktivitami, ktoré sú pre vás nápomocné dokážete vyrovnávať ich pomer, aby strach neprevládal. Pri práci so strachom je dobré vedieť, čoho konkrétne sa bojíte a hľadať v tom to, na čo máte dosah, čo viete ovplyvniť.

Okrem informácií z kníh či kurzov býva práve v tejto téme podporné aj zdieľanie s blízkymi či v komunite iných mám, ktoré majú podobnú skúsenosť. Podporná sieť, ktorá dokáže vzniknúť už počas tehotenstva vám vie byť oporou aj následne po pôrode.

Hoci sa to môže zdať, že prvému tehotenstvu a pôrodu je dávaná väčšia váha, ani na témy v spojitosti s druhým tehotenstvom a životom po ňom nemusíte byť sama. Verím, že nájdete v tom celom, čo vás aktuálne straší množstvo drobností, ktoré ovplyvniť viete. Práve tieto drobnosti sa na konci dňa môžu sčítať a dopriať vám oveľa väčší pokoj v prítomnosti.

Ak by sa však vaše obavy stupňovali a dlhodobo ste pociťovali diskomfort, viete túto tému otvoriť aj v rámci psychoterapie. Neraz je to cesta, ktorá prináša okrem úľavy aj sebapoznanie, na ktorom môže človek potom ďalej stavať. Na našom webe nájdete možnosti ako vyhľadať psychoterapeuta.

Veľmi vám držím palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk