Ako sa zmieriť s tým, že čakám chlapca?

Zodpovedané
29. júl 2023

Dobrý deň,

som mama 16-mesačného chlapčeka. V januári sme o ďalšie bábätko prišli, v marci sa nám podarilo otehotnieť a znovu čakáme bábätko. Pred týždňom som sa dozvedela, že čakáme ďalšieho chlapca. Zrútil sa mi svet. Celý čas som verila, že mám v brušku dievčatko. Neskutočne som túžila po dcérke. Neviem sa s tým vyrovnať, strašne veľa odvtedy plačem. Neviem sa zmieriť s tým, že nikdy nebudem mať dcérku. Vždy, keď vidím vonku nejaké malé dievčatko, poviem si, že prečo nie ja? Prečo som si ju nezaslúžila?

Je dôležité, aby bolo dieťatko zdravé, ale tá túžba po nej je neskutočná. Mám s matkou veľmi pekný vzťah a vždy som o takom snívala aj ja. Puká mi srdce, že nebudem mať moje vysnívané dievčatko. Nechcem mať ďalšieho chlapca. Bojím sa, že ho nebudem mať ani rada, keď sa narodí. Že ma vždy pri pohľade na neho zaplavia myšlienky, že mal byť vytúženou dcérkou, o ktorú som pri potrate prišla. Neviem sa s tým zmieriť.

Ako si pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď a zároveň veľmi ďakujem za vašu úprimnosť v tejto téme.

Nie je to naozaj ľahké, vysloviť takéto myšlienky, kedy si ako mamy naozaj samy pred sebou priznávame vlastné sklamanie, ktoré je v tomto prípade naozaj neovplyvniteľné. Je v poriadku priznať si svoje pocity. Keď si niečo veľmi prajeme a nestane sa to, vie nás to veľmi zasiahnuť.

Na to, ako sa s takýmto sklamaním dokážeme vysporiadať, má vplyv veľa faktorov. Otázky pohlavia detí sú naozaj krehké. Pri nich si naozaj vieme silno uvedomiť, že sú veci, na ktoré vplyv jednoducho nemáme. Je v poriadku si to celé oplakať, odžialiť. Dopriali ste si to také naozajstné odsmútenie, že sú posledné mesiace inak, ako ste si priali? Nielen očakávanie syna, ale aj stratu dcérky?

Ak v sebe nosíme smútok či hnev, ktorému nedáme priestor, aby sa vyplavil, dokáže nás to veľmi brzdiť aj v tých opačných emóciách. Je úplne v poriadku byť smutná, nahnevaná, sklamaná, užialená či akákoľvek iná. Prijatie aj týchto emócií často prináša aj to, že zrazu si uvedomíme aj silu emócií z toho opačného spektra. Vnímam vašu obavu z toho, aký budete mať vzťah a nastavenie ku chlapčekovi. Rozumiem, že aktuálne situácia vám zosilňuje obavu z toho vzťahu. Hoci teda pohlavie dieťaťa ovplyvniť neviete, viete teraz hľadať to, čo ovplyvniť viete.

Aktuálne viete hľadať cesty ako nás zmierenie s aktuálnou situáciou. Viete o tom, hovoriť s blízkymi, alebo v kruhu žien, ktoré sú tiež mamami a možno zažili niečo podobné. Rovnako tak viete túto tému preniesť aj na sedenia k psychológovi. Je to skvelý spôsob ako si pomôcť spracovať to, čo aktuálne napĺňa vaše dni. Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť odborníka.

Rovnako tiež môžete rozmýšľať, čo je tá esencia vzťahu vy a vaša mama, ktorú ste chceli preniesť do vzťahu s dcérou. Ak vám napadne niečo konkrétne, môžete to skúsiť žiť aj vo vzťahu so synom/synmi. Niekedy si vzťahy s našimi deťmi predstavujeme nejako a často je realita aj iná než sme čakali. Neraz práve lepšia ako čakáme.

Veľmi vám držím palce, aby ste našli množstvo súcitu so sebou a silu prijať všetko to, čo príde.

Neostávajte na svoje slzy sama.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk