Ako zmierniť strach o dcérku?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

som 2 mesiace po mojom prvom pôrode, ktorý nebol jednoduchý. Síce som nemala žiadne komplikácie, ale po psychickej stránke bol pre mňa veľmi vyčerpávajúci. Na moju dcérku som si nevedela prvé dva týždne zvyknúť, ale našťastie to už prešlo. Teraz sa z nej veľmi teším. Veľmi ju ľúbim.

Problém je v tom, že sa o ňu až chorobne bojím. Sledujem ju a kontrolujem, že či dýcha. Často si domýšľam, že sa jej niečo stane. Mám strach, pretože na brušku otáča hlavičku len do jednej strany. Inokedy mám strach, že nepočuje.
Možno to je vyvolávané aj tým, že rodina z mojej strany mi od tehotenstva nepraje. Celé tehotenstvo mi moja matka so starkou vraveli, že mi zomrie. Vraj som si ju mala dať vziať a ďalšie odporné veci, z ktorých mi je doteraz úzko. S rodinou máme zlý vzťah.

Doktorka hovorí, že je všetko v poriadku. Ja mám však tak veľký strach, že celý deň myslím iba na to. Môj priateľ hovorí, že si to iba domýšlam, keďže ma stále zneisťuje moja rodina. Dcérka sa často usmieva, zaujíma sa o hračky, veľa sa mojkáme, rozprávame. Strach tam však stále je. Napríklad niekedy nereaguje na môj hlas. Mám o ňu proste hrozný strach a neviem sa upokojiť.

Viete mi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru, s ktorou píšete o tom, čo prežívate.

Tá materská rola dokáže byť aj celkom vyčerpávajúca, že? Neraz prináša aj množstvo prežívania, ktoré sme dovtedy nepoznali.

Aktuálne ste 2 mesiace po pôrode. Postupne sa učíte ako byť mamou, ako riešiť situácie okolo dcérky. Keď robíme niečo po prvýkrát, tak je úplne prirodzené, že máme strach. Občas pochybujeme o sebe, preto hľadáme uistenie od okolia. Starať sa o dcérku je veľká vec. Je to Vaše milované dieťa a prirodzene jej chcete dopriať to najlepšie. Keď si nie ste istá, nastupujú obavy. Často práve pri prvom dieťati sú obavy prítomné dlhšiu dobu.

Na svoje obavy sa viete pozrieť aj tak, že ich prijmete v zmysle: "Áno, som mama a mám strach o to, či to robím dobre. Učím sa, hľadám cesty, aby mi v tom celom bolo dobre. "

Postupnými skúsenosťami si aj vy sama dokáže posilňovať svoje kompetencie matky a znižovať svoj strach. Pokojne o tom hovorte aj so svojou pediatričkou.

Ak by však vaše obavy začali naberať na sile a intenzite, tak je dobré spozornieť.

Ak strach, ktorý aktuálne prežívate by bol tak veľký, že by Vám výrazne limitoval deň, sociálne interakcie, bolo by dobré spozornieť a zvážiť konzultáciu s odborníkom.  Na našom webe ponúkame pár možností, ako vyhľadať niekoho z odborníkov.

Práve v momentoch pochybností, kedy ako čerstvá mama potrebujete vypočutie a podporu, je nesmierne dôležité podporné okolie. Ak takýmto okolím nevie byť aktuálne Vaša rodina, vie ním byť naďalej aj partner. Niekedy tie rodinné vzťahy sú naozaj komplikované. Neraz je na vyjasnenie vzťahov potrebné dlhšie časové obdobie. V aktuálnom obodbí, kedy sa vy sama učíte, je možno funkčnejšie obklopiť sa práve podpornými ľuďmi. Často si myslíme, že len rodina vie podporou, no neraz je to pravý opak a veľkou oporou vedia byť vzdialenejší blízki, kamaráti.

Rada by som vám na záver ešte ponúkla myšlienku: "Každá žena má svoju cestu materstvom, vedie dieťa životom svojim spôsobom." V náročných momentoch si skúste pripomínať to, ako Vaša dcérka prosperuje, ako Vám je spolu dobre, hoci popritom viete cítiť aj obavy.

Materstvo je neraz veľmi kontrastné práve v tom, že popri láske dokážete v tom istom momente pociťovať aj obavy a ďalšie pocity, ktoré sa nám možno v prvom momente nespájajú s materstvom.

Verím, že ste tou najstarostlivejšou mamou pre svoje dieťa.

Držím palce, aby sa Váš strach postupnými skúsenosťami zmenšoval.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk