Chcem sterilizáciu, ale neviem sa s tým vyrovnať. Ako ďalej?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som si dať spraviť sterilizáciu, ale bojím sa, že to budem neskôr ľutovať.

Mám 29 rokov, aktuálne som v 8. mesiaci tehotenstva, doma už máme 3-ročnú dcérku. S manželom sme rozhodnutí, že ďalšie dieťa nechceme. Mojou lekárkou som bola informovaná o možnosti sterilizácie, keďže prvý pôrod končil akútnou sekciou. Viem, že zákrok nevykonajú, ak by som rodila prirodzene, ale kvôli strachu z pôrodu by som radšej opäť rodila sekciou. Manžel necháva rozhodnutie na mňa. Do ničoho ma netlačí a bude akceptovať, aj keď sa sterilizovať nedám. Ďalšie dieťa neplánujeme z rodinných a aj finančných dôvodov do budúcna. Antikoncepciu brať nechcem a manžela tiež nechcem žiadať o vazektómiu. Ak sa medzi nami niečo stane, nech má možnosť mať prípadne aj ďalšie dieťa. Ja už ďalšie určite nechcem.

Obidve tehotenstvá boli doteraz bezproblémové, na bábo sa tešíme a dcérku by som nevymenila za nič na svete. Ale nie som vyslovene materský typ. Teším sa na to, keď už budú deti väčšie a ja sa budem môcť viac venovať aj sebe a svojim záľubám. Ale stále sa bojím, že po sterilizácii budem mať výčitky svedomia. Myslím, že sa aj trochu bojím prevziať zodpovednosť za také zásadné rozhodnutie. V rodine by sme o tom nikomu nemohli povedať, rodičia by to dosť zle prijali.

S manželom sa o tom často rozprávame, ale nepomáha mi to.

Dá sa s tým nejako vyrovnať ešte pred prípadným zákrokom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, s ktorou za nami prichádzate s touto naozaj citlivou témou.

Rozhodnutie sa pre sterilizáciu u ženy či muža je naozaj zásadná vec. Takéto rozhodnutie je dobré urobiť naozaj premyslene a preskúmať všetky pochybnosti, ktoré sa v rámci rozhodovacieho procesu môžu objaviť.

Vnímam, že je asi pre Vás veľkým tlakom práve končiace sa tehotenstvo. Rada by som Vám však povedala, že pokiaľ by ste rozhodli pre sterilizáciu, tak je možné ju vykonať aj mimo samotného pôrodu. Ak potrebujete viac času na to, aby ste išli na takýto zákrok s naozajstným pokojom, doprajte si ho. Rozumiem, že z praktického hľadiska to môže byť jednoduchšie, ale skúste zohľadniť aj tú duševnú stránku toho celého.

Prinášate témy, na ktoré by sa určite stále za to pozrieť bližšie. Môžete rozmýšľať, čo Vás drží pri pochybnosti o tom, či rozhodnutie nebudete ľutovať. Sú to práve aj vzťahy so širším okolím, ktoré by Vás v rozhodnutí nemuselo podporiť? Je to pre Vás prvé takéto zásadné rozhodnutie?

To že rozmýšľate nad sterilizáciou absolútne neneguje lásku k Vašim deťom. Je úplne prirodzené mať popri materských túžbach nezabúdať aj na túžby ženy, človeka. 🙂 Je to Vaše telo a máte plné právo sa rozhodnúť o otázkach reprodukčného zdravia. Vidím, že v tomto máte plnú podporu svojho manžela, čo je naozaj perfektné.

Ak Vám však rozhovory s manželom nedokážu pokryť všetko to, čo aktuálne potrebujete a hľadáte v rozhovoroch, viete sa o svojom prežívaní porozprávať aj s odborníkmi, psychológmi a inými ľuďmi, ktorí majú k téme blízko, alebo sú Vám blízki.

Témy reprodukčného zdravia sú naozaj silné a pokiaľ v nich sami tápame, je veľmi fajn neostať na to sám. Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť odborníka.

Práve rozhodnutia, ktoré môžu viesť k veľkým zmenám v našich životoch nám často ukazujú aj naše krehké miesta v duši. Prajem Vám, aby ste si dopriali dostatok času na porozumenie svojim obavám, aby Vaše finálne rozhodnutie bolo naozaj bez tlaku a s pokojom na duši.

Keby čokoľvek, pokojne sa na nás ešte obráťte.

Držím Vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk