Mám veľký strach z ďalšieho pôrodu. Ako si pomôžem?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

s manželom máme jednu 10-mesačnú krásnu dcérku. Mojim snom vždy bolo mať dve deti. Pomaly sa už začíname baviť o druhom dieťati a možno o rok by sme sa začali pokúšať.

Problém ale je, že ja mám fakt veľký strach z ďalšieho pôrodu. Môj prvý pôrod nebol komplikovaný a ani zlý. Myslím si, že len ja som ho nejako zle psychicky zvládla. Celé tehotenstvo som sa snažila na pôrod pripravovať psychicky a aj fyzicky. Vedela som, čo to obnáša a čakala som aj ukrutné bolesti. No i tak ma to prekvapilo.

Ja mám celkovo strach z bolesti a aj som ho vždy mala. Momentálne mám fakt paniku, keď si to len predstavím, že by som to mala zvládnuť ešte raz. Teda tú bolesť.

Ako to prekonať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu dôveru, s ktorou prinášate túto tému.

Pôrod, nech je akokoľvek z pohľadu okolia bezproblémový, môže zanechať v žene stopu, ktorú si nesie so sebou ďalej do života.

Urobili ste veľkú vec - nesnažíte sa zľahčovať Vašu skúsenosť, Vaše vnímanie bolesti/pôrodu a rozmýšľate nad tým v kontexte druhého pôrodu v budúcnosti. Pôrod bude zrejme vždy v nejakej miere bolestivý, budete ho cítiť. Vy však dokážete ovplyvniť Vaše vnímanie tejto bolesti, prípadne celkovo bolesti ako takej.

Práve na takéto modifikovanie toho, ako veci v živote vnímame, sú veľmi dobré psychoterapie. Je to pre Vás cesta? V rámci psychoterapie viete prísť nielen na to, čo pre Vás bolesť znamená, ale aj na to, ako s bolesťou pracovať, naučiť sa techniky, ktoré Vám pomôžu v momentoch, kedy Vás chytá panika. Rovnako v takomto bezpečnom mieste dokážete uzavrieť aj ten svoj prvý pôrod a spracovať zážitok z neho. Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť svojho terapueta.

Téma druhého dieťaťa je témou najskôr budúceho roka. Čo aktuálne viete robiť je, že budete hľadať cesty, ako Vám v prítomnosti uľaviť. Ak by pre Vás vyslovene psychoterapia nebola cesta, môžeze hľadať inú cestu. Napr. v rámci spolupráce s dulou, popôrodnou dulou a pod. Robíte ohromnú vec, že si chcete dopriať pokojnejší pôrodný zážitok.

Máte času, koľko potrebujete.

Držím Vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk