Po druhom pôrode mám veľký strach o seba, deti a manžela. Ako si môžem pomôcť?

Zodpovedané
22. okt 2023

Dobrý deň,

po druhom pôrode mám veľký strach o seba, deti a manžela. Bojím sa, že príde nejaká choroba alebo niečo. Nikdy som takéto stavy nemala. Nikdy som sa neohmatávala a nehľadala si nič po tele.

Ide to samo a potom mám myšlienky tipu, čo ak mám niečo vážne, čo bude s mojimi deťmi. Chcem tu byť s nimi najdlhšie ako sa bude dať. Ten strach je proste hrozný a neviem ho prekonať. Mám dni, kedy je to fajn a neriešim. Potom prídu tie tmavé dni. Vtedy chodím po svojom tele a prehmatávam sa. Následne googlim, čítam a pripustím si ten najhorší možný scenár.

Som z toho zúfalá, pretože som taká nikdy nebola. Ani po prvom pôrode som taká nebola. Spustil to druhý pôrod. Viem, že kvôli deťom sa musím prekonávať. Nechcem, aby ma videli smutnú. No niekedy je to ťažké naozaj ťažké.

Je to bežné, že po pôrode má matka takéto divné pocity, myšlienky a hlavne ten strach?

Viete mi poradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru a otvorenosť s akou prichádzate.

Vnímam, že Vás to, čo aktuálne prežívate, veľmi zaťažuje. Nenachádzať pokoj, byť nepretržite v akomsi kŕči, že sa niečo zlé stane, musí byť veľmi vyčerpávajúce.

Je veľmi dôležité, že sama nad tým rozmýšľate ako nad niečím, čo nie je prirodzené a hľadáte cesty, ako z toho von.

Obdobia životných zmien sú často sprevádzané aj tým, že sme do nejakej miery viac úzkostliví, neistí. Je to spojené so zmenami a s tým, že prichádza niečo nové. Ak však prežívanie strachu, úzkosti je u človeka tak časté a silné, že zasahuje do bežného dňa, tak je potrebné naozaj spozornieť.

Žijeme v dobe, kedy sme zahltení informáciami, čo sa vo svete deje. Zároveň máme aj veľmi ľahko dostupné informácie k tomu, keď sa deje niečo s našim telom. Práve to googlenie dokáže veľmi vystrašiť.

Chcela by som Vám ponúknuť dve myšlienky.

Ak máte pocit/podozrenie, že sa s Vašim telom niečo deje, urobte všetko, čo je vo Vašich silách, aby ste si svoje obavy potvrdili/vyvrátili. Navštívte lekára a poraďte sa s ním, ako ďalej.

Druhou myšlienkou je, že môžete pátrať po tom, čo je spúšťačom Vašich náročných dní a naopak, čo je v dňoch, ktoré sú príjemné, iné. Ak niečo nájdete, budete mať prvý záchytný bod. Spomínate, že takéto prežívanie nastúpilo po druhom pôrode.

Ak spájate pôrod s tým, že sa aktuálne nemáte dobre, povzbudzujem Vás k tomu, aby ste túto tému začali riešiť. Pôrody a obdobia po ňom dokážu byť tak silnými zážitkami, že pokiaľ sa s nimi spája aj nejaká tiaha, dokáže to naozaj dlho zasahovať do života ženy a jej prítomnosti. Niekedy tá sila pôrodu otvorí dokonca aj témy, ktoré boli ešte pred ním potlačené, nevedomé.

Z toho, čo píšete, vnímam naozaj Vaše silné nepohodlie v tom, ako sa aktuálne máte. Určite je cesta hovoriť o Vašom prežívaní s mužom, prípadne inými blízkymi. Niekedy to však nestačí a vtedy sa otvára otázky podpory zo strany psychológov. Aj v takýchto prípadoch platí, že čím skôr o svojich pocitoch a myšlienkach začnete hovoriť, tým skôr sa viete dostať do bodu, v ktorom Vám bude ľahšie na duši. V rámci psychoterapie vzniká priestor, kde ľudia môžu hlbšie pochopiť svoje prežívanie, odkiaľ pramení, ale rovnako sa aj naučiť, že čo s tým, získať nástroje pre chvíle, kedy cítia, že im nie je dobre.

Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť svojho terapueta. Rovnako dávam do pozornosti  rozhovor s klinickou psychologičku na tému úzkosti.

Rozumiem, že je pre Vás náročné prežívať obavné myšlienky a zároveň byť prítomná vo vzťahoch s deťmi. Práve tým, že sa postaráte o svoju duševnú pohodu, sa budete vedieť jednoduchšie postarať aj o svoje deti. Platí tu to známe, že pokiaľ vy sama nemáte dosť pre seba, oveľa ťažšie sa Vám funguje vo vzťahoch k okoliu.

Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, napíšte.

Držím Vám palce. Nie ste v tom sama.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk