Som 4 týždne po pôrode a mávam obrovské zmeny nálad. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
23. aug 2022

Dobrý deň,

som 4 týždne po pôrode a posledný týždeň prechádzam zmenou nálad. Raz som podráždená na každého okolo mňa, raz by som preplakala aj pol dňa. Inokedy mi je dobre a mám chuť a náladu. Inokedy zase náladu nemám.

Chýba mi strašne spoločnosť a s niekým sa rozprávať. Muž väčšinou celé dni nie je doma. Keď aj doma je, tak rozpráva o práci. Keď dohovorí, tak odíde a rieši si zase svoje veci. Ako keby som ja cez ten deň nič nové nezažila.

Všetky moje kamarátky žijú v meste, čiže dohodnúť sa na nejakom stretnutí a porozprávať sa sa naozaj dá len minimálne. A aj to väčšinou nevyjde. Toto bude tretí rok, čo som doma na materskej. Mám 2 krásne a zdravé deti, ale niekedy mám pocit takej samoty a smútku.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za vašu dôveru, že ste napísali.

Ste v tom najkrehkejšom období života ženy - v šestonedelí. Práve pre toto obdobie sú príznačné veľké emočné výkyvy, ktoré vo forme baby blues práve po pár týždňoch odznejú. Ak sa však intenzita vašich výkyvov nálad bude zvyšovať, alebo sa bude meniť pomer dobrých a tých náročnejších dní v prospech náročnejších, tak je dobré spozornieť. Ste naozaj krátko po pôrode a do hry vstupujú aj hormonálne a fyziologické zmeny, ktoré sa neraz prejavujú aj v celkovej nálade. No nerada by som všetko odôvodňovala len tým.

Odporúčam vám vnímať vaše prežívanie a keby sa váš stav zhoršoval, zvážte vyhľadanie pomoci. Takto náročným obdobím je veľmi nápomocné kráčať s niekým. Pre viac informácií o tom ako sa môže cítiť vaša duša po pôrode môžete využiť aj informácie na našom webe.

V tomto období je veľmi nápomocné, ak partner prípadne niekto iný z rodiny/blízkych sa aktívnejšie zapojí do bežných domácich aktivít a odbremení vás. Rozumiem, že pri druhom bábätku nie je toľko priestoru na oddych ako bolo pri prvom, ale práve dlhodobé vyčerpanie podporuje vznik duševných problémov.

Z vašich slov rozumiem, že ste primárne na obidve deti sama bez nejakej väčšej možnosti udržiavať vzťahy z obdobia pred deťmi. Je úplne prirodzené, že vám chýba spoločenské vyžitie a pociťujete samotu.

Pre dospelého človeka je veľmi dôležité mať partnera na rozhovor z radov dospelých a hovoriť aj o iných témach ako tých, ktoré prináša rodičovstvo. Verím, že práve v tomto by vám vedel byť oporou manžel. Aktuálne to tak zrejme nevyzerá, ale čo môžete skúsiť je, že mu poviete o svojom prežívaní a potrebách. t.j. že hoci vás zaujíma jeho život, potrebujete sa cítiť vypočutá aj z jeho strany. Verím, že budete vedieť nájsť tie správne slová.

Príchodom detí sa môžu meniť aj naše okruhy priateľov a spôsoby ako priateľstvá dokážeme udržiavať. Ponúkam vám myšlienku, že hoci žijete možno ďalej od kamarátiek, zvážte ako ostať s nimi v kontakte. Možno sa večerné stretnutia zrazu zmenia na kávu v detskom kútiku/ihrisku/parku, ale môže to byť pre vás práve tak veľmi potrebný čas. Druhá vec je, že práve obdobie materskej je čas, kedy máte nové príležitosti na spoznanie nových ľudí nielen online na takýchto platformách ako je MK ale aj v reálnom živote. Závisí od toho, aké máte možnosti v rámci miesta, kde žijete. Chápem však, že na nadväzovanie nových kontaktov potrebuje byť človek v akejsi pohode. Preto mi ako prvý krok k naplneniu vašej potreby byť v kontakte s dospelými, napadá obrátiť sa na najbližšie okolie, ktoré už v živote máte. Neraz to môžu byť susedia, náhodné mamy na ihrisku a pod.

Nejde len o to, aby sa viedli od začiatku hlboké rozhovory. Niekedy stačí aj pár slov a zažijete práve ten taký hrejivý pocit z kontaktu človeka s človekom.

Prajem vám veľa síl v tomto období.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk