Ako vyriešiť dom, keď máme spoločnú hypotéku so švagrom?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

potrebujeme poradiť ohľadom rodinného príslušníka - švagra. S ním máme spoločný dom, nakoľko on bol hlavný žiadateľ hypotéky. Manžel je až druhý. Ide o to, že švagor je nespoľahlivý, neplatí riadne hypotéku, chodia upomienky. Majú to s manželom rozdelené. Manžel platí vodu, elektriku, plyn. On spátky. Vychádza to rovnako.

Čo sa dá robiť, aby sme získali aj tú jeho polovicu?

Švagor je SZČO a tam si tiež neplatí všetko ako má. Robí hlúposti - posiela peniaze ženám z cudziny v domienke, že za ním prídu a budú s ním žiť. Teraz naposledy naletel nejakej žene, ktorá akože potrebovala previesť balík peňazí na Slovensko. Skončilo to tak, že balík prišiel a zastavila ho polícia. Za prevoz musel zaplatiť 4 000 eur. Žena mu sľúbila, že za ním príde a bude s ním žiť. To už nie je žiadna sranda, to už je aj na psychológa.

Čo máme robiť so švagrom a čo s hypotékou?

Ja pracujem od augusta v novej práci, chceme ísť do banky a skúsiť tú jeho časť zobrať na seba.

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že bude najlepšie, ak sa informujete v banke, aké máte možnosti. Pre Vás by bolo najlepšie, ak by sa úver rozdelil na dva samostatné - od seba nezávisiace úvery. Pokiaľ je však pre Vás riešením, že budete Vášho švagra "manažovať" vy, mohlo by Vám pomôcť, ak by sa hlavným dlžníkom stal Váš manžel (a ten potom bude komunikovať s bankou).

Ak je Váš švagor naozaj taký nezodpovedný ako píšete, nenechávala by som na neho ani platenie energií.

Berte však do úvahy, že nič z vyššie uvedeného nemá vplyv na to, či Váš švagor bude aj naďalej vlastniť podiel na dome. Ak by ste chceli nadobudnúť jeho podiel na dome, musel by ho na Vás previesť klasickou kúpnou zmluvou. Ak by ste mali záujem o toto riešenie, oslovte najskôr banku, či by voči tomu nemali námietky.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk