Neschválená hypotéka

lana741
24. aug 2016

Ahojte, chcem sa poradiť, aké mám možnosti. Potrebujem vyriešit svoje bývanie, no neschválili mi hypotéku. Dôvod je ten, že nemám pracovnú zmluvu predĺženú druhý krát, teraz pracujem od apríla na dobu určitú do Dec.2016, pokiaľ by som mala zmluvu druhý krát predĺženú, hoci aj na dobu určitú, hypotéku dostanem. Cena nehnuteľnosti je 55,000,- eur, od banky chcem 25,000,-eur , vlastné zdroje mám 30,000,-. Aké mám možnosti? Hypotéky ktoré sme mali s bývalým manželom sme riadne a načas splácali, od banky chcem menšiu polovicu, vždy som bola riadne zamestnaná, prečo je to problém? Ručila by som bytom ktorý kupujem, a vzhľadom na to že polovicu peňazí mám, tak aj v prípade môjho nesplácania nie je banka v riziku.Za sumu, ktorú by mi požičala by daný byt bez problémov predala. Dá sa ešte niečo robiť? (Okrem čakania do decembra na možné predĺženie zmluvy)

svetluska82
24. aug 2016

@lana741 bezucelovy uver, alebo americka hypoteka? V decembri poriesit hypo a bezucelovy vyplatit, prip. uver zo stavebneho sporenia.

lili2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lana741
autor
24. aug 2016

mám poradcu, jediná banka ktorá mi môže dať úver, podľa poradcu , je unicredit, lebo tá zarátava do príjmu aj výživné na deti , som z toho celkom zúfalá,
presne to ma napadlo, či by sa to nedalo riešiť nejakou pôžičkou do decembra, námatkovo som hľadala na internete, a tam ponúkajú len sumy do 10 tis
@svetluska82 ak si vezmem americkú hypotéku, dá sa to potom splatiť hypotékou v decembri?

svetluska82
24. aug 2016

@lana741 no to ti neviem povedat, ale ak mas poradcu tak ti poradi, my sme mali poradcu a hypo sme dostali

svetluska82
24. aug 2016

@lana741 prima banka mala tusim bezucelovy do 25 tis. alebo otp

vierka0
24. aug 2016

@lana741 ja by som mozno skusila este ineho poradcu 😉 pre istotu

svetluska82
24. aug 2016

@lana741 inak my sme mali podobny problem, kde manzel ma zmluvu tiez do marca a hypo sme ziadali v decembri...TAk hypoporadca ked bol problem v banke nam poradil, ci muzovi nepredlzia hned zmluvu aspon do juna,lebo hypo by sme nedostali nikde. NAstastie mal velmi ustretovu sefku a zmluvu mu predlzila na druhy den do jula, tak potom to schvalili. Ale ako pisem, bolo to vsetko pred zamietnutim, nejako sa ten hypoporadca ozaj vyzna, kedze to vsetko pekne vybavil 🙂

jaaty
24. aug 2016

@lana741 skús Prima banku, príjem z výživného akceptuje a tiež zmluvu na dobu určitú nerieši.

jaaty
24. aug 2016

Prípadne mi napíš do IP. Pracujem v Prima banke, možno Ti budem vedieť poradiť.

drobcek26l
24. aug 2016

Určite by som skúsila inú banku alebo iného poradcu, nevidím problém v tom aby si hypo nedostala.

janjochmann
24. aug 2016

@lana741 Skús ešte inú banku, nepíšeš v ktorej ti to neprešlo. Resp. či si skúšala viac bánk.

Nie je tam ešte nejaký ďalší dôvod prečo to neprešlo? Príjem postačoval? Určite nebol žiaden záznam v bankovom registri? Nielen hypotéky ale aj akékoľvek iné úvery musia byť splácané načas. Aj v nebankovkách.

maslenka47
24. aug 2016

@lana741 uvery, ktore ste brali s manzelom su uz splatene? Ak nie, stale na nich figurujes ako dlznik?

Inak najjednoduchsie riesenie je poziadat v praci o zmluvu na dobu urcitu hned. Ak si presvedcena, ze ti zmluvu predlzia a zamestnavatel tiez, naozaj v tom nevidim najmensi problem. Ak ti zamestnavatel zmluvu na dobu neurcitu dat nechce, tak neviem na zaklade coho veris tomu, ze v decembri zrazu zacne chciet. V tom pripade su ale pochybnosti na strane banky opodstatnene, nemyslis?

lana741
autor
25. aug 2016

Ďakujem za všetky reakcie, problém bol naozaj len v zmluve, z príjmu mi vypočítali nárok na 35 000, pracujem v štátnej správe, nechcela som tlačiť na pílu aby mi predlžovali, vedenie je rado, že je tam kde je, a ústretový krok od nich v takejto vážnej veci, neviem.
Teraz mi to vychádza tak, že potrebujem "už len" 15 000, a keďže hypo by mi schválili nebyť zmluvy, predpokladám, že takúto pôžičku dostanem. Dnes idem do VUB, mám tam účet, uvidím, čo mi povedia, za akých podmienok by mi požičali. Včera som sa pýtala v Raiffeisen BANK -
Pôžička 15 000,- ,
Dĺžka splácania 96 mesiacov,
úroková sadzba 11,90%,
výška mesačnej anuitnej splátky 244,34
Celková čiastka 23 456,64
RPMN% 12,76%
výška BENEFITU 3 255,0

do konca Aug. je akcia do -3% z úrokovej sadzby
takže sadzba po zohľadnení benefitu je 7,68%, a celková čiastka po zohľadnení benefitu je 20 202,-
Teraz keď to odpisujem z papiera neviem, prečo sú tam takého čísla, keď pani pri okienku povedala tých 15 000 preplatím len (keďže je akcia) o okolo , presne nepamätám, 1800 eur.

Ak sa niekto vyznáte, je to ok pôžička? Čo znamená tá celková čiastka 20 202, toľko reálne zaplatím?
Čo si mám všímať pri pôžičke? Kde bude v zmluve napísané , že ju môžem hocikedy splatiť bez poplatkov? (takto to chcem) Pani povedala, že môžem každý mesiac zaplatiť aj vyššiu splátku, bez poplatkov, len to musím oznámiť 3 dni dopredu, je to môžné pri pôžičke z banky ?

lana741
autor
25. aug 2016

Ak máte takúto vysokú pôžičku, aké môžu byť chytáky v zmluve, na čo si mám dať pozor? Potrebujem, aby sa dala splatiť skôr, bez poplatkov, a chcem aby som veľa nepreplatila 🙂

jamika27
25. aug 2016

@lana741 celková čiastka namená, že koľko preplatíte, to je dosť o pozerám 🙂 Je to dosť riziko brať ten spotrebák, vzhľadom na to koľko preplatíte a o ak sa niečo do decembra stane? ideálne by bola fakt tá hypo. Neviem momentálne podmienky, ale ak ste na to dvaja, fakt nechápem. Ćo môžem len odporučiť, obehať si banky, dať si spísať návrhy a podmienky.

Ja som to tak riešila. Napr. v SLSP kde mám účet už vyše 10 rokov mi ponúkli horšie podmienky ako vkonkurenčných bankách. Taká som bola z toho vytočená, že som napísala na vedenie sťažnosť, nech mi vysvetlia, že ako je možné že mne ako dlhoročnému bezproblémovému klientovi nedajú také podmienky ako v konkurenčných bankách a čuduj sa svete - môj prípad riešili individuálne a napokon výhodne! Veľakrát panie v bankách nemôžu ponúknuť až takú výhodu, alebo nemôžu ponúknuť všetko o by sa dalo. Veľa prípadov sa rieši individuálne až po zatlačení, keď sa zákazník nebojí a vie si otvoriť ústa ;) Toľko moja rada a moja skúsenosť. Není možné aby ste teraz nedostali výhodný úver pri takom byte a pri takej sume. Apropo skúste ešte navýšiť trhovú hodnotu bytu, ....

jamika27
25. aug 2016

@lana741 a keď si budeš brať aj spotrebák náhodou, nebáť sa aj viackrát spýtať a nechať si od pani v banke podčiarknuť a zanačiť sumu požičanú a sumu, ktorú v skutočnosti vrátite. Veľakrát sa to šikovne zahovára. Preto sa to treba pýtať viackrát a na rovinu - netreba sa hambiť - sú to tvoje peniaze!

ale vravím, to je dosť vysoké preplatenie :(

kacenka255
25. aug 2016

@lana741 vub ti schvali bez dokladovania zmluvy pokial neziadas o statnu dotaciu pre mladych =D aspon by mala, tento rok som si to zistovala. pokial mas u nich vedeny ucet tak oni vidia kolko mas prijem na zaklade kreditnych operacii na ucte.
ked som si to zistovala - my sme chceli refinancovat uver tak vobec ziaden problem a to som vtedy po rodicaku pracovala neviem ci az 3 mesiace a dovtedy ziaden prijem okrem RD. Zaklad je obehat si banka sama a nespoliehat sa na poradcov. Poradcovia na 99 % tlacia do nevyhodnych hypotek z ktorych maju oni najvacie provizie. Moj bratranec sa tak obabral minuly rok a kamoske natlacili ze im neschvalia nikde a ked si to obehala sama len pozerala zrazu kolko dvierok ma otvorenych =(

kacenka255
25. aug 2016

a urcite neries spotrebakom hypoteka sa da vyplatit tiez a urok sa momentalne hybe max do 2 % ako ktorej v banke ja napriklad neviem ci nemam 1,7 alebo tak a to je teda dost rozdiel v porovnani s 12

lana741
autor
25. aug 2016

baby super veci mi píšete a súhlasím že lepšia je hypo, no ale čo keď ja potrebujem bývať teraz nie od decembra, nemám inú možnosť len ten spotrebák , idem teraz do vubky a skočím do poštovej banky, a uvidím, čo mi ponúknu . Moja poradkyňa povedala, že spotrebák/pôžička sa dá refinancovať hypotékov tak to môžem v decembri zmeniť

A z toho výpisu z Raiffeisen rozumiem tomu dobre, že požičiam 15 tis, zaplatím 20 202 ?

jaaty
25. aug 2016

@lana741 nebuď "tvrdohlavá", stačí si obehať banky. Nie je to nič zložité. V Prima banke ti vychádza na HU vo výške 25000,- úroková sadzba 1,50% a pri splatnosti 20 rokov splátka 120 eur. Pri 25 ročnej splatnosti necelých 100 eur.
Pracujem tam a hypotéky schvaľujeme do 3-5 dní, t.j. začiatkom septembra máš peniaze a môžeš bývať.
Držím palce.

kacenka255
25. aug 2016

@lana741 naozaj vykasli sa na spotrebaky refinancovaniu sa bez poplatkov nevyhnes. ako pise jaaty kasli na financnych poradakov ktorych je ako maku a 90 % ani nema ekonomicke vzdelanie =DDD /pisem ti to ako ekonom, ktory ma s podobnymi typmi veeela skusenosti =D/
vubka by ti mala schvalit do 70 % hodnoty znaleckeho posudku u teba len 25 000 bez problemov si myslim....
sporitelna robi kus problemy ale schvalit by mala. prima banka ma zase najlepsie uroky na trhu ale zase sa mi zda ze dost vysoke poplatky pri predcasnom vyplateni /okrem doby fixacie/ unibanka a tatrabanka su uplne ze najnevyhodnejsie teda aj postova prosim ta nevybavuj si nic v postovej banke lebo to casom velmi olutujes.

emilia25
25. aug 2016

V stavebku davaju do 50tisic bez zalozenia nehnutelnosti.mi tam mame 20tisicovy uver ale to bolo pred 7 rokmi.teraz to tam funguje ze musi mat zmluvu na neurcito aspon jeden ci ziadatel ci rucitel.nam raz hypo neschvalili kvoli domu ktory nemal wc a kupelku a v poznamke bolo treba vymenit zabezpeku a tak sme na koniec kupili dom s 2 kupelnami.ale vtedy muz podnikal mal prijem z ktoreho sme uz dopredu vedeli ze hypo nam daju.

janjochmann
25. aug 2016

Súhlasím s tým že spotrebák nie je dobrá možnosť, sú to drahé úvery, áno, daju sa refinancovať, ale pokute sa nevyhneš. Určite skús ešte iné banky, tá VÚB by ti mohla prejsť,veď uvidíš.

Áno, sprostredkovateľov je veľa, a bohužiaľ ich kvalifikácia a práca je často úbohá, vidím to na zmluvách ktoré u klientov nachádzam. Ale zase hádzať všetkých do jedného vreca... Je to proste o tom na koho narazíš, a keď máš zlú skúsenosť so službou, tak si môžeš nájsť niekoho iného, napr. cez odporúčanie dobrého známeho. Keď nie som spokojný so servisom auta, nájdem iný servis. Áno, môžem skúsiť opraviť auto sám, ale nemusí to dopadnúť dobre. ☺️

Napríklad pri úveroch môžete všetko riešiť sami, ale dobrý poradca vás upozorní aj na veci ktoré v bankách sami nepovedia a na ktoré si treba dávať pozor - na to že nie je najdôležitejšia úroková sadzba, na rôzne podmienky ktoré si banky čoraz viac kladú, na nevýhodné poistenie, na to že vám v niektorej banke ponúknu napr. úrok 1.49%, ale splátka takému úroku potom nezodpovedá,..

Ani ekonomické vzdelanie nie je garanciou kvality a platí to aj naopak, je veľa šikovných poradcov ktorí ekonómiu neštudovali a sú dobrí. Je to predovšetkým o pracovitosti, ochote sa neustále učiť a charaktere...

Len pre upresnenie, pracujem ako sprostredkovateľ a mám aj ekonomické vzdelanie ☺️

kacenka255
25. aug 2016

@janjochmann a práve preto som napísala že 90 % =D
daj prosím ťa ruku na srdce a povedz mi koľko z tvojích známych pracujú pre dobro klienta a nepodsúvajú to, čo ma najvyššiu províziu pre makléra ?
Ale prosím ťa úprimne.

sue
25. aug 2016

Hm, ak by sa už absolútne inak nedalo, s majiteľmi bytu by som uzatvorila Zmluvu o budúcej zmluve a do decembra by som sa pokúsila ich nehnuteľnoť prenajať - istotne by to bolo lacnejšie ako brať si ten nevýhodný spotrebák.....

janjochmann
25. aug 2016

@kacenka255 Úprimne, ja nedám za nikoho iného ruku do ohňa, ale ak niekto chce v tejto branži pracovať dlhodobo, to sa nedá inak než robiť pre klienta čo najlepšiu službu. Ale viem, že je jedno čo tu napíšem, pravdepodobne väčšina ľudí neuverí. Kto ma pozná, vie čo hovorím. 🙂
Nie, nie som naivný a viem že nie každý sa na to takto pozerá. Ale to platí pre každú jednu oblasť obchodu a podnikania, nielen pre finančné sprostredkovanie. Kvalita bohužiaľ nie je ešte stále štandardom.

Zlú povesť, ktorú finančné sprostredkovanie má, je spôsobená najmä tým, že to ozaj niekedy vyzerá tak, že to môže robiť hocikto, kto dýcha a má občiansky preukaz. Rýchlokvasených finačných expertov, ktorí v škole prepadávali snáď ešte aj z výtvarnej výchovy je dosť. Predovšetkým tzv. "búchačov poistiek", predajcov investičných poistení ,ktoré dnes nemajú opodstatnenie. Toto sa bude meniť len postupne, ale mám pocit že stále viac kvalitných ľudí v tejto branži pôsobí.

lana741
autor
25. aug 2016

dievčatá ďakujem, teraz som prišla, vo vubke mi k podaniu certifukátu chýbal doklad o rozvode kde je aj výživné, tak že to necháme na bud.týždeň, no bankár povedal, že mám, ako ich klient, predschválený úver 15 000, že či sa chcem informovať. Presunula som sa inde, pani si to vypisovala, a ja som sa stále pýtala koľko bude úrok a koľko preplatím ako radila @jamika27, a pani stále že to počíta, a potom mi dala papier nech podpíšem, že som žiadala o úver a tu je moja prvá otázka : V každej banke, v ktorej by som sa bola informovať o úver by som musela podpísať papier, že som si oň žiadala? Bolo to 14 220 na 8r., splátka 218,- s úrokom 10,4, v prípade mimoriadnej splátky by sa to zvýšilo o 2%, aj to čo som už platila by som musela doplatiť o tie 2% a splátka potom 234,-, výsledná suma 21 276, čo som povedala že je to veľa a že nemám záujem

lana741
autor
25. aug 2016

a potom mi volal poradca, ktorému dohodila kontakt realitka, a on povedal že v Prima banke by som založila účet a mohla dostať hypotéku 15 000 , úrok 1,5, 1 x ročne môžem splatiť 20% zo zostatku - v čase fixácie bez poplatku, fixácia 3 r., ak iné vyplatenie tak pokuta 1% zo sumy, vyžadujú uzatvorenie poistnej zmluvy - takže to ideme skúsiť, ani sa mi nechce veriť že by sa to mohlo podariť,
@jaaty ďakujem za povzbudenie, zhoduje sa to s tým čo píšes ty, bola by som šťastná, keby sa to podarilo

monciky
25. aug 2016

@lana741
ja som bola vo VUB minuly tyzden sa len informovat, v ziadnom pripade to tak nie je, ze mas podpisat nejaku ziadost...., lebo ked je to len informativne ten prepocet, tak z enho nie je vystup...., takze dobre si spravila, ze si nic nepodpisala....

lana741
autor
25. aug 2016

☹ ja som práve podpísala, lebo mi povedala, že to každá banka tak robí a v každej banke by som ten papier musela podpísať, a že to je len žiadosť, nie zmluva , že sa nemám báť Bola som z toho trocha mimo, tak som tam poobede zašla, že by som to chcela stornovať, tú moju žiadosť, lebo tak mi povedala , že keď nebudem chcieť, môžem to prísť stornovať na čo mi pani pani povedala, že ok, ona to urobí, ja som chcela kópiu, ona povedala , že mi nedá, lebo to proste len zruší a nič mi z toho nemôže dať, tak som povedala, že ak som niečo podpísala, a idem to stornovať, tak mi niečo dať musí . Pani mi potom dala papier Žiadosť/Application - takú predtlačenú kde bol úvod že Dovoľujem si Vás požiadať o ---- a ja som dopísala že o stornovanie žiadosti o úver zo dňa 25.8 na čiastku 14.220. Stále nechápem, prečo som to musela podpísať??