Má mama nárok na dovolenku, keď poberá opatrovateľský príspevok?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

mama opatruje moju 85-ročnú babku a poberá opatrovateľský príspevok. Chcela by ísť po dlhom čase na 5-dňovú dovolenku. Ja by som sa zatiaľ chodila o babku starať, trvalé bydlisko mám inde.

Je potrebné to niekde nahlásiť, aby v prípade kontroly neprišli o príspevok?

Má vôbec právo na dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon neuvádza síce nikde možnosť "dovolenky", no výslovne ustanovuje, že opatrovateľský príspevok sa poskytne vtedy, ak opatrovník (= Vaša mama) zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou (= Vami) alebo sociálnou službou, počas dní, za ktoré sa fyzickej osobe poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie (t.j. počas "dovolenky" Vašej mamy).

Podľa môjho názoru z toho vyplýva, že Vaša mama je oprávnená vziať si voľno na niekoľko dní a opatrovanie zabezpečiť prostredníctvom Vás bez toho, aby jej hrozilo, že príde o príspevok.

Odporúčam Vám však, aby ste sa informovali na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, či je potrebné túto dovolenku vopred nahlásiť a ak áno, ako presne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk