Mám nárok na odstupné, keď mi zamestnávateľ nevie/nechce dať adekvátne pracovné miesto?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

čoskoro mi končí rodičovská dovolenka a plánovala som návrat do práce. Avšak v organizácií, kde som pracovala, nastali zmeny a moja pozícia sa rozdelila na 3 pozície.

Vedenie sa vyjadrilo tak, že moja pracovná pozícia bola zrušená. Ak sa chcem vrátiť, tak momentálne nemá žiadne voľne miesto vhodné pre mňa. To tiež nie je úplne pravda, lebo momentálne menia zamestnanca na jednej z pozícii, ktoré by zodpovedali adekvátnej práci aspoň čiastočne. Ani nemajú informáciu, že by sa niekto chystal odísť, ale môžu mi ponúknuť inú prácu. Táto práca však nijako nesúvisí s mojou predchádzajúcou prácou. Na tejto pozícii by som mala nižšiu mzdu, pracujú sa aj víkendy, teda nie je pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne a je iné miesto výkonu práce (v PZ mám iba mesto, takže toto by im prešlo).

Ak sa pozriem na Zákonník práce § 157, tak mi z toho vyplýva, že touto ponukou bolo porušených viac pravidiel. Napr. neadekvátna pracovná pozícia, výrazne nižšie mzdové podmienky, inak rozvrhnutý pracovný čas.

Vedenie si to zrejme vysvetľuje tak, že mi musí ponúknuť jednu z voľných pracovných pozícii, ale ja si ten zákon vysvetľujem tak, že mi má dať adekvátnu pracovnú ponuku, čiže jednu z tých 3 pracovných pozícii, medzi ktoré sa moja pôvodná práca rozdelila a za mzdu, ktorú majú zamestnanci na tých pozíciách aktuálne. Vedeli že majú niekoho na RD a mali niektorého z tých zamestnancov prijať na zástup. Nemali sa spoliehať, že sa nebudem chcieť vrátiť.

A ak to chceli zaobaliť, že sa zrušila pracovná pozícia, tak by mi mali dať odstupné.

Týmto krokom mi dali jasné najavo, že sú spokojní s tým tímom, ktorý tam aktuálne majú (koniec koncov zopár ľudí sa tam už vystriedalo na tých pozíciách počas tých 3 rokov), čo rešpektujem a nechcem tlačiť na návrat.

Mám v prípade odchodu nárok na odstupné, pokiaľ mi zamestnávateľ nevie/nechce dať adekvátne (zodpovedajúce pracovnej zmluve) pracovné miesto?

Aký spôsob je najlepší na ukončenie pracovného pomeru?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš výklad je správny. Zamestnávateľ by Vám mal ponúknuť pracovnú pozíciu zodpovedajúcu pracovnej zmluve a za rovnakú odmenu. Akékoľvek zhoršenie pracovných podmienok prichádza do úvahy len na základe výslovnej dohody s Vami.

Ak by Vám zamestnávateľ dal výpoveď, alebo s Vami skončil pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov, máte nárok na odstupné podľa dĺžky trvania pracovného pomeru (detaily viď nižšie).

Keďže Vám zamestnávateľ zrejme nebude chcieť už vôbec prideľovať prácu (ani na dobu trvania výpovednej doby), bude zrejme preferovať uzavretie dohody o skončení pracovného pomeru. Tam si musíte dať pozor, aby v dohode bolo výslovne uvedené, čo všetko Vám má zamestnávateľ uhradiť. Hlavne preplatenie dovolenky, ak si ju pred skončením PP nevyčerpáte celú a odstupné. Ak by nejaký nárok v dohode uvedený nebol, zrejme sa k tým peniazom nedostanete (aj keď by Vám ich ústne prisľúbili).

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z organizačných dôvodov odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk