Podľa čoho mám vyberať slnečné okuliare pre dospelú ženu?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

nikdy som si nepotrpela na kvalitné slnečné okuliare a kupovala som si kadejaké. Som už ale vo veku, kedy by som si chcela zaobstarať nejaké kvalitnejšie, s dobrými sklíčkami a chcem, aby mali aj moderný dizajn.

Čo si mám všímať na okuliaroch?

Čo je zásadné?

Čo by mali mať určite, aby výborne ochránili zrak?

Ktoré značky sú kvalitné a mám sa na ne zamerať?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je otázka skôr na očného optika a nie na očného lekára. Očný lekár okuliare nepredáva, ale určuje len výšku dioptrií.

Z medicínskeho hľadiska sú slnečné okuliare veľmi dôležité už od narodenia. Chránime tak štruktúry oka ale aj kožu okolo nich pred nebezpečným UV žiarením. Toto žiarenie spôsobuje degeneráciu tkaniva a v staršom veku môže viesť aj k nádorom okolo očí tzv. bazaliómy.

Čím väčšiu časť okolo očí chránite slnečnými okuliarmi, tým lepšie. Princíp je u všetkých rovnaký: Blokujú svetlo do vlnovej dĺžky 400 nm. A je jedno akú majú značku alebo cenu.
S výberom Vám však radi pomôžu v každej očnej optike.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk