5 ročná dcéra má tukové hrčky

Zodpovedané
29. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej skoro 5 ročnej dcérky, ktorá má dve podkožné tukové hrčky. Jednu má na čele a druhú vzadu vo vláskoch. Sú tvrdé, pohyblivé a na dotyk nebolia.

Je možné ich odstrániť? Ako sa dá predchádzať ich tvorbe?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.

Tukové hrčky, nazývané aj lipómy, sú zhluky tukových buniek väčšinou neškodné. Oťažujú nositeľa esteticky a nezvyknú sa stratiť spontánne. Bohužial, neexistuje spôsob ako zabrániť ich tvorbe, či zväčšovaniu. Lákavá je myšlienka o chudnutí, ale tak to nefunguje a určite nie u dieťaťa.

Zväčša ich sledujeme a ak nemenia výrazne tvar, veľkosť a podobne, odstraňujeme ich za cenu jaziev. Preto sa tento zákrok u detí neodporúča, lebo môže počas rastu a vplyvom zmien na koži dôjsť ku tvorbe neželaných neestetických hypertrofických jaziev alebo dokonca aj keloidných jaziev.

Vhodný vek na odstránenie je až po skončení puberty ak detský lekár alebo detský chirurg nerozhodne inak.