Dá sa korekcia odstávajúcich ušiek zopakovať v krátkom čase?

Zodpovedané
4. aug 2019

Dobrý deň,

presne pred mesiacom aj týždeň sme boli na korekcii ušiek so 7 ročným dieťaťom. Operácia na ORL. Rany sa krásne hoja, pokyny ako nosenie čelenky sme dodržiavali. Máme tak úžasné a trpezlivé dieťa.

Čím ďalej a viac sledujem, že uši začínajú odstupovať od hlavy. Takže odstávajú inak. Už sa nekrútia, ale odstávajú rovno a je to vidieť. Tak som si dala dnes otázku, načo sme podstúpili korekciu, keď sme v podstate tam, kde sme boli. Dieťa stojí pred zrkadlom a smutne sa na seba pozerá a aj podotkne, že uši znova odstávajú. Ja mimovoľne plačem, lebo mi je to neskutočne ľúto.

Ako máme ďalej pokračovať?

Máme ešte o mesiac jednu kontrolu, ale ak by chcela operáciu táto spoločnosť zopakovať, už by som povedala nie.

Máme navštíviť radšej plastickú ambulanciu?

Dala by sa operácia zopakovať teraz za čerstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím že to, že sa odstávanie "vrátilo", je príčinou toho, že operácia bola na ORL. Aj u najšikovnejších chirurgov je percento komplikácií nízke ale nie 0%.

Existuje viacero operačných techník operácií odstávajúcich ušníc. Rozhodovanie, ktorú použiť nie je jednoduché.

Niekdy dám pacientovi vybrať radikálnejšiu metódu s istejším výsledkom vzhľadom na "vrátenie" sa odstávania, ale aj s vyšším rizikom komplikácií s hojením kože, chrupaviek, vzniku nerovností a podobne.

Alebo si pacient zvolí konzervatívnejší operačný postup s nižší rizikom komplikácií v zmysle hojenia, ale s mierne vyšším rizikom návratu odstávania ušníc.

Veľmi záleží na tvare ušníc, v ktorej časti ušnice dochádaza ku chybnému vývoju, čo spôsobuje neestetické odstávanie. Preto sa môže stať, pri niektorých variantách, že sa ušnica opäť vráti do pôvodnej polohy, velmi zriedkavo obe strany.

Verím, že Vám je do plaču, najmä ak sa jedná o vlastné dieťa. Je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o estetický problém. Snaha lekárov je pomôcť a nie len urobiť nejakú jazvu navyše. Nepochybne stav rovnako mrzí aj chirurga.

S pokojným nastavením bez zbytočných negatívnych emócií si sadnite s chirurgom a preberte nastávajúce možnosti. Aj v prípade, že ste stratili dôveru ku danému chirurgovi, je možné ísť na zákrok inde, alebo s korekciou počkať do vyššieho veku. Záleží na vôli dieťaťa. Tá by mala byť prvoradá.

Aj v mojej praxi by som dal všetko za to, aby každá operácia dopadla na 100% bez komplikácií s výsledkom aký pacient očakáva.

Bohužiaľ i napriek enormnej nikdy neutíchajúcej snahe, toto nie je realita.