Dá sa opraviť otoplastika uší?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

môj 10-ročný syn je 4 týždne po otoplastike, veľmi pekne to zvládol. Žiadne bolesti, len výsledok sa nám páči tak na 70 %. Trošku sme sklamaní a stále dúfame, že sa to ešte časom zlepší.

Jedno uško mal od začiatku úplne pri hlave, druhé bolo výrazne opuchnuté hlavne spredu a od hlavy cca 5 mm. Stehy sú veľmi pekné. Viem, že sa to nedá robiť na 100%, ale od začiatku bol vidieť rozdiel. Doktorka nám na to nič nepovedala. Mysleli sme, že je to opuchom. O týždeň máme kontrolu. Teraz po 4 týždňoch opuch ustúpil, možno ešte aj je.

Je možné, že sa opuch ešte stiahne zo zadnej strany a uško sa pritiahne?

Ja mám skôr pocit, že to bolo zle namodelované.

Ušká sa ešte odtiahnu?

Ak sa odtiahne uško, ktoré je pri hlave, tak by rozdiel bol menší. A ak sa odtiahnu obidve, tak neviem.

Mohol opuch spôsobiť, že sa uško odtiahlo po zákroku?

Dá sa to časom ešte opraviť?

Ostali sme sklamaní, lebo pre syna sme chceli len to najlepšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od typu modelačnej operačnej techniky a od typu deformácie.

Vačšinou sa uško mierne od hlavy odtiahne a stav je viac menej finálny po 3 mesiacoch.
Každá operácia sa dá zopakovať a niekedy ani napriek 100% snahe nie je výsledok vyhovujúci.

Je to medicína a živý organizmus. Ani lekár nie je spokoný, ak výsledok nedosahuje očakávania.

Určite sa to dá korigovať. Treba len počkať, kým jazvy nezlbednú a stav sa stane stabilný.
Pokiaľ ešte prebiehajú zmeny, nezasahoval by som do toho. Chrupavka v uchu je niekedy tuhá a ťažšie modelovateľná. V prípade chirurgie platí, že menej je viac.

Ak sa odstráni príliš veľa tkaniva a stav sa prekoriguje, tak je problematickejšie riešiť nápravu ako v prípade, keď stačí ešte trošku domodelovať.