Dá sa upraviť ovisnuté brucho?

Zodpovedané
13. sep 2020

Dobrý deň,

som po dvoch pôrodoch. Jeden bol pred 7. rokmi a druhý nedávno. Môj problém nastal už o prvom pôrode, keď mi ostala ovisnutá koža naspodu brucha. Vyzerám ako v piatom mesiaci. Skúšala som cvičiť pod dohľadom osobného trénera, upraviť jedálniček. Váha išla dole, no ovisnutá koža stále ostáva.

Keď sa zakloním dozadu, tak celý stred od pŕs až po podbruško sa mi tlačí hore ako keby von.

Dalo by sa s tým niečo robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo popisujete bude nielen previs kože, ktorý sa dá riešiť abdominoplastikou, ale zrejme aj diastáza priameho brušného svalstva.

To sa dá riešiť dvoma spôsobmi.
1. Priamym zašitím stemi pri operácii abdominoplastike.
2. Pred abdominoplastikou zašitím spevňujúcej sieťky, na spôsob záplaty, najčastejšie "zvnútra" laproskopicky. Túto druhú operáciu robia "brušní chirurgovia" v rámci zdravotného poistenia.

Prvá metóda sa zdá na prvý pohľad jednoduchšia, ale má vyššie riziko recidívy, obnovenia sa problému rozostupu priamych brušných svalov. Najmä pri zvýšení vnútrobrušného tlaku cvičením alebo častejšie obezitou.

Odporúčam konzultáciu aj u brušného chirurga venujúceho sa sieťkam laparoskopicky aj u plastického chirurga. Nechajte si vysvetliť riziká a možnosti vo vašom konkrétnom stave.