Je pred odstránením znamienka potrebná návšteva kožného, alebo sa dá prísť a aj bez odporúčania?

Zodpovedané
16. apr 2022

Dobrý deň,

na tvári a na bruchu mám znamienka, ktoré prečnievajú z kože a menia sa. Chcem si ich dať odstrániť.

Je potrebná pred takýmto zákrokom návšteva kožného lekára, alebo sa dá prísť a aj bez odporúčania?

Dá sa spraviť chirurgické odstránenie a histológia?

Mám 5 mesačné dojčené dieťa, tak behať po lekároch mi veľmi nevyhovuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem obavám z "behania" po doktoroch.

Pri dojčení neodporúčam akýkoľvek chirurgický zákrok z estetickej indikácie. Každá chirurgická intervencia sa môže komplikovať a vyžadovať napríklad antibiotickú liečbu.

Ak stav neznesie odklad, potom sa nejedná len o estetickú indikáciu a hrozí riziko z omeškania, napríklad onkologický oproblém. V takom prípade by sa mal vždy vyjadriť najskôr "kožný" lekár.

Každá odstránená časť tela, kože by mala ísť na histologické vyšetrenie. Najmä ak sa mení, svrbí, krváca...

Asi som Vám veľmi nepomohol. No ak je to len trochu možné, doporučujem postup:
kožný lekár -> plastický chirurg.

Vieme odstrániť nerizikové výrastky aj bez odporúčania kožného lekára a posielame to na histologické vyšetrenie.

Každý lekár má svoju špecializáciu, nemáme rovnaké kompetencie ani zodpovednosť. Každý má svoje zameranie.

Ten, kto "robí všetko", nerobí "nič poriadne".