Je vhodná aplikácia kyseliny hyalurónovej pri podozrení na sklerózu multiplex?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

mám podozrenie na sklerózu multiplex pre viacpočetné ložiskové zmeny na mozgu. Som v pozorovaní 15 rokov a bez liečby. Pani doktorka používa HA s obsahom Lidokainu.

Je v mojom prípade vhodná aplikácia kyseliny hyalurónovej?

Ďakujem

Dobrý deň,

viackrát sme riešili estetické zákroky pri autoimunitných ochoreniach. Ak sa nejedná o výrazne akútny priebeh alebo postihnutú konkrétnu lokalitu aplikácie, podanie výplne nie je kontraindikované, ale vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Nie každý lekár je ochotný podstúpiť vyššie riziko komplikácií alebo výsledku, ktorý by mu pokazil meno.

Lidokain je krátko pôsobiaca látka na znecitlivenie ako u zubára. Nemá dlhodobejší vplyv na imunitu, ak sa pýtate na to.