Môžem podstúpiť plastickú operáciu pŕs, keď mám sklerózu multiplex?

Zodpovedané
25. nov 2023

Dobrý deň,

mám sklerózu multiplex, som bez liečby.

Môžem podstúpiť plastickú operáciu pŕs?

Môže ma doktor odmietnuť?

Ďakujem

Dobrý deň,

skleróza multiplex nie je absolútna kontraindikácia pre operáciu. Treba si však uvedomiť, že celková anestézia a celkovo stres spojený s operáciou môže mať vplyv na relaps ochorenia a môže sa prechodne, alebo aj trvalo zhoršiť.

Toto platí pre všetky ochorenia na autoimunitnej báze.

Ak Vaša otázka je, či Vás doktor môže odmietnuť, tak áno. Ale odmietnuť Vás môže aj z iných dôvodov, ktoré by smerovali k tomu, že by operácia mohla viesť ku neželanému výsledku.

Preto je veľmi dôležitá osobná konzultácia, kde sa preberú všetky možnosti a zároveň sa zhodnotí pomer riziko/benefit operácie. Podobne to platí aj v ortopédii, neurochirurgii alebo úrazovej chirurgii. Žiadna operácia sa nerobí na žiadosť pacienta bez ohľadu na názor lekára.