Môžem reklamovať plastickú operáciu?

Zodpovedané
14. jún 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom možnej reklamácie.

Môžem reklamovať plastickú operáciu v prípade korekcie pŕs s vložením implantátov, kde dôvodom je stále prebytočná koža na prsiach?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že ako ste sa dohodli s chirurgom pred operáciou. Väčšinou sa všetko dohaduje v písomnej podobe vo forme informovaného súhlasu.

Reklamuje sa zákrok, ktorý nebol vykonaný v súlade so štandardnými postupmi . Teda nebol vykonaný na schválenej operačnej sále, chirurg na operačný výkon nemal kvalifikáciu, anestéza nebola vykonaná kvalifikovaným lekárom a podobne...

Estetický výsledok a "spokojnosť" nie je objektívny dôvod. To čo sa pre jedného zdá pekné, inému príde "cez čiaru". Neexistuje presná hranica.

Spomínate prebytočnú kožu na prsiach. Prebytočná koža sa odstraňuje modeláciou/mastopexiou. Pri nej sú potrebné rezy okolo dvorca a často aj smerom nadol a v podprsníkovej ryhe. Vloženie implantátov dopĺňa chýbajúci objem, ale nedokáže zmeniť polohu dvorcov na koži. Len ich opticky zvihnúť pri niektorých operačných postupoch a typoch implantátov.

Niektorí chirurgovia aj pacientky sa snažia prebytočnú kožu napnúť použitím nadmerne veľkého implantátu. V takých prípadoch sa harmónia celej postavy naruší a výsledok je niekedy až "smiešny". A veľká hmotnosť implantátov pôsobí na tkanivá tak, že kožu môže ešte viac natiahnuť a prsia sú príliš nízko na bruchu.

Neviem posúdiť Váš konkrétny stav pred a po operácii ani to, ako ste sa na konzultácii dohodli. Oslovte svojho chirurga s tým, že by ste si želali iný výsledok ako sa dosiahol a nájdete spolu riešenie. Ak nenájdete, môžete si zvoliť iného chirurga. No ak sa konzultácia "nepodarí" a nezhodnete sa na rovnakých predstavách o riešení a výsledku, tak nespokojnosť bude aj v tomto prípade.

Chirurga si vyberáte dobrovoľne na základe nejakých odporúčaní a po osobnej konzultácii. Preto reklamovať postup, na ktorom ste sa spoločne dohodli je náročné a zvyčajne neúspešné i napriek tomu, že vy ste mali inú predstavu.

Pri plastickej operácii si platíte proces, operáciu. Neplatíte si výsledok. Na výsledku sa nepodieľa len operácia, ale aj proces hojenia, Váš pooperačný režim, následne pribratie alebo schudnutie a aj iné procesy vedia ovplyvniť výsledok. Na to však chirurg nemá vplyv.

Väčšinou sa to spomína a zdôrazňuje v písomnom informovanom súhlase pred operáciou, aby ste vedeli, že výsledok aj správneho operačného postupu nemusí spĺňať Vaše očakávania.

Aj takýto stav sa dá riešiť ďalšou operáciou, ale tá je vždy spojená s ďalšími finančnými nákladmi. Najmä ak je to iný typ operácie. Napríklad modelácia/mastopexia prebytočnej kože po augmentácii implantátmi.