Prečo mám po odstránení strií pomocou lasera pigmentové fľaky?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V januári 2019 som porodila druhé dieťa. V októbri 2019 som išla na zákrok (laserové odstránenie strií), nakoľko sa mi urobili po 2. tehotenstve na bruchu. Jedna na boku a pár na vonkajších stranách stehien.

Bola som ma 3 sedeniach (zákrokoch). Po zákroku bolo hojenie strií klasické, bez problémov. Posledné ošetrenie som absolvovala v januári tohto roku 2020, avšak doteraz mi okolo strií ostali ako keby pigmentové fľaky.

Okraje jaziev (strií) sú do hneda a stred sa celkom pekne stiahol, vybledol úplne do biela, ale okraje "zdravej" pokožky ostali nahnedlé, naozaj tmavé.

Skúšala som stále krémovať, v podstate doteraz som používala Bi oil, ďalej špeciálny krém na tehotenské strie, ktorý mi ich ešte pekne stiahol, ale plynulejší prechod farby neupravil.

Je možné, že táto pigmentácia ustúpi?

Môže to trvať tak dlho?

Na slnku som sa ani raz neopaľovala, ani som nemala plavky, takže to tomu neprisudzujem, keďže to vzniklo hneď po zákrokoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

strie sú jazvy po roztrhnutí kože nadmerným ťahom. Bohužiaľ, neviem Vám poradiť konkrétne, vzhľadom na to, že laserové zákroky nevykonávam.

Pigmentácia je prejav hojenia jazvy, ktoré bolo v jeho priebehu ovplyvnené nejakým podnetom. Nadmerné zaťažovanie, infekcia, UV žiarenie - opaľovanie, solárium a podobne. Ale nemusí to byť pravidlo.

Niekedy sa hyperpigmentácia (stmavnutie) jazvy môže objaviť aj bez zjavnej príčiny u predisponovaných jedincov v niektorých lokalitách na tele (napr. hormonálne príčiny?).

Aj samotná hyperpigmentácia sa dá riešiť lokálne aj laserom.

Spontánne vymiznutie hyperpigmentácie môže trvať aj viac rokov.

Je dôležité spomenúť, že "odstraňovanie" strií je možné len odstránením celej oblasti kože, na ktorej sa strie nachádzajú ( v oblasti podbruška pri abdominoplastike, oblasť okolo dvorcov a v dolných póloch prsníkov pri mastopexii a pod.)

Laserové "odstraňovanie" strií nie je je odstraňovanie ale proces, pri ktorom sa strie stanú menej výrazné a to zahladením okrajov a zjednotením farebnosti a štruktúry kože v problematickej lokalite.