Syn sa narodil bez uška. A akom najskoršom veku je možná operácia?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

19.5.2020 sa mi narodil synček bez uška. Bol to šok, keďže som počas tehotenstva nemala žiadne problémy. Mám ešte dvojročného zdravého synčeka.

Absolvovala som aj 3D sono a nič také tam nevideli. Chodíme aj do Bratislavy, budú mu robiť krvné testy, nám s manželom genetické a neskôr nás čaká aj magnetická rezonancia, aby sa zistilo, či má synček vo vnútri slimáka. Teda či má potenciálnu možnosť neskôr počuť aj na túto druhú stranu samozrejme najskôr s BAHA čelenkou, neskôr po operácii.

Preto by som sa rada informovala ohľadom plastiky uška.

A akom najskoršom veku je možná táto operácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma Vaše trápenie.

V prípade Vášho synčeka sa bude jednať o rekonštruktívnu operáciu ušnice. Ušká rastú relatívne dlhý čas (6 - 10 rokov), preto sa tieto operácie robia až po tomto veku. A to preto, aby uško vyzeralo veľkostne primerane.

Je to náročná operácia a nie je možné očakávať "dokonalý" výsledok nového uška.
Je viacero techník a rokmi sa zdokonaľujú. O 8 rokov budeme mať určite iné postupy ako dnes.

V tomto veku sa veľmi efektne a bez zbytočných komplikácií vyrábajú tzv. epitézy, umelé náhrady častí tkanív /napríklad vytlačené na 3D tlačiarni), ktoré sú na oko takmer nerozoznateľné od skutočnosti a na miesto sa "usádzajú" magnetickými alebo adhezívnymi spojmi.

Toto riešenie považujeme pre deti počas rastu za vhodnejšie ako rekonštrukčná operácia v mladom veku.

Ako je to na slovensku s preplácaním a technickým riešením epitéz neviem poradiť. Viem že v Čechách sa tomu špeciálne venovali myslím v Brne ( raz som na kongrese zachytil prednášku o veľmi pekných výsledkoch )