Ako sa dostať z nechceného tehotenstva?

Zodpovedané
20. máj 2019

Dobrý deň,

moja kamarátka žije v zahraničí a je nechcene tehotná. Bola znásilnená, ale nemôže to dokázať a prerušenie tehotenstva je tam zakázané. Je v siedmom týždni.

Vyskúšala už nejaké bylinky, veľa športuje, posilňuje brucho, ale samovoľný potrat by asi spoznala. Zatiaľ jednoducho nič a nič a test stále pozitívny.

Ako by ste toto sama riešila?

Musí sa dostať na interrupciu, alebo je šanca si pomôcť aj sama v tomto štádiu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite by som neodporúčala snažiť sa akokoľvek si privodiť potrat. Kamarátka si môže nenávratne poškodiť zdravie a plodnosť do budúcnosti, prípadne si môže spôsobiť až život ohrozujúci stav.

Najvhodnejšie bude čo najskôr navštíviť lekára jednak na potvrdenie gravidity a jednak na overenie, či je plod v maternici a nejde o mimomaternicové tehotenstvo.

Situáciu potom môže riešiť napríklad vycestovaním na Slovensko, kde je možná legálna interrupcia do 12. týždňa tehotenstva.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com