Ako zmiernim myšlienky na pôrod?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

stále rozmýšľam nad pôrodom, ktorý ma čaká v januári. Pozerala som si už na nete aj aniball a chcela by som ho vyskúšať. Neskutočne sa bojím nástrihu.

Viem, že by som nemala mať takéto myšlienky, no neviem ako sa tomu vyhnúť. Zistila som, že nemám dobre pretrhnutú panenskú blanu, mám ešte jeden malý otvor tam dole. Pri sexe ma nič nebolí a ani pri vyšetrení.

Ako to mámr riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zvyšky panenskej blany sú bežné a pri pôrode nepredstavujú žiadny problém. Väčšinou o nich žena ani nevie. Ztoho nemusíte mať strach.

Čo sa týka epiziotómie, dnes už neplatí, že by sa robila rutinne a pokiaľ k nej skutočne je dôvod, robí sa v záverečnej fáze pôrodu, keď samotný zákrok žena necíti.

Riziko epiziotómie môžete znížiť používaním Vami spomínaného Aniballu. Cvičí sa s ním od 36. týždňa tehotenstva. Alternatívou je masáž hrádze.

Odporučila by som Vám absolvovať aj predpôrodný kurz, kde sa dozviete viac informácií, môžete sa opýtať na veci, ktoré Vás trápia a tým znížiť obavy z pôrodu.

Pozornosť by som venovala aj výberu pôrodnice, ak máte tú možnosť. Dá sa vybrať podľa vašich preferencií, taká, ktorá Vám bude vyhovovať a kde sa budete cítiť bezpečne.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com