Čo sa stane, keď klesne cervikometria pod 10 mm?

Zodpovedané
5. nov 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni plus 3 dni. Cervikometriu mám 10 mm a hrozí mi predčasný pôrod.

Čo sa stane, keď klesne cervikometria, ktorá sa meria ultrazvukom pod 10 mm?

Začnem sa otvárať a rodiť?

Môže spôsobiť sex otváranie krčka?

Sex nemám, mám kľúdový režim a aj tak sa krčok skracuje.

Ďakujem

Dobrý deň,

cervikometria 10 mm znamená, že Vám hrozí predčasný pôrod a podľa toho by sa malo postupovať. Mala by byť zahájená maturácia pľúc plodu. To znamená, že by ste mala dostať injekciu kortikoidu, ktoré urýchľujú zraní pľúc bábätká a výrazne zlepšujú jeho popôrodnú adaptáciu.

Pokiaľ máte bolesti, mali by ste dostať lieky - tokolytiká.

A veľmi dobre výsledky má podávanie Utrogestanu vaginálne. V terapii predčasného pôrodu je to základná liečba.

Sex by som Vám neodporúčala. Naozaj by bol vhodný kľudový režim a pri bolestiach ísť čo najskôr do pôrodnice.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com