Hrozí mi ruptúra ciev a vykrvácanie. Je rizikové, keď sa pôrod spustí prirodzene?

Zodpovedané
17. aug 2019

Dobrý deň,

bol mi odporúčaný cisársky rez, lebo mi hrozí riziko ruptúry ciev a vykrvácanie. DIeťaťu bol diagnostikovaný velamentózny úpon pupočníka.

Je veľké riziko, keď sa pôrod spustí prirodzene?

Aké sú skúsenosti z praxe?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

treba rozlišovať dve úplne odlišné skutočnosti.

1. Velamentózny úpon pupočníka - to je situácia, kedy sa pupočník neupína priamo do placenty, ale mimo nej a jeho cievy prebiehajú k placente. Tento nález je pomerne častý a skoro vždy sa na to príde až po pôrode. Pôrod je možné viesť prirodzene a nehrozí žiadne riziko pre matku ani dieťa. Túto situáciu je možné poznať aj na ultrazvuku.

2. Vcestné cievy - vo veľmi malom percente velamentózneho úponu pupočníka dochádza ku stavu, kedy cievy prebiehajú od pupočníka k placente pod hlavičkou plodu. Respektíve dole nad krčkom. Vcestné cievy však možu vznikať aj inak. Väčšia cieva može odstúpiť z placenty a prejsť popod hlavičku naspať do placenty. Pôvodne tam bolo placentárne tkanivo, ktoré zaniklo a ostala iba cieva. Táto situácia je pre dieťa smrteľne nebezpečná a musí sa rodiť cisárskym rezom ešte pre riziko odtoku plodovej vody, pretože pri ňom može dojsť k roztrhnutiu cievy a krvácaniu.

Nechajte si od svojho lekára podrobne vysvetliť, že o akú situáciu vo Vašom prípade ide. Prípadne, máte samozrejme právo na druhý názor a vyšetrenie u iného lekára.

Velamentózny úpon pupočníka je indikáciou k cisárskemu rezu jedine v prípade, ak sa jedná o vcestné cievy. Inak je operácia zbytočná a pre Vás a dieťa škodlivá.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com